+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Altın Çilek Türkiyede Nerede Yetişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Altın Çilek Türkiyede Nerede Yetişir
  Altın Çilek Türkiyede Nerede Yetişir

  Altın Çilek Nerede Yetişir

  Altın Çilek Türkiyede Nerede Yetişir Altın Çilek en çok nerde var türkiyede Altın Çilek hakkında bilgiler

  Güzel Türkiyemizin Nadide Şehirlerinden Biri olan RİZE de Bu Ürünün Yetiştirilmesine Başlanmış Durumdadır.

  Yer kirazı demonstrasyon üretimi projesi Şarköy ilçesinde uygulanmaya başlandı. Anavatanı Peru olan Physalis peruvina (altın çilek), Türkiye'de yer kirazı, güve feneri isimleriyle de tanınıyor.
  Fidelerin üreticilere dağıtım organizasyonu Ziraat Yük. Müh. Ebru Doğrucan, Ziraat Müh. Özlem Sarı ve diğer İlçe Tarım Müdürlüğü personelinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Teslim töreninde hazır bulunan İl Tarım Müdürü Erdem Karadağ yaptığı açıklamada, "Çiftçi şartlarında altın çilek denemesini çok önemsiyoruz. İlimize uyum sağlaması ve pazar oluşması durumunda, çalışmalarımız devam edecektir. Amacımız alternatif ürünleri geliştirmektir. Bütün üreticilerimize, bol kazançlı ve bereketli ürünler dileriz." dedi.
  Karadağ, ilde ilk defa adaptasyon üretimine alınan ve ülke genelinde bin adet olarak tesis edilen üretim parsellerinden 500-750 kg/da ürün alınabildiğini söyledi. Çekirdeklerinden elde edilen fidelerle tek yıllık olarak üretilebilen altın çileğin tüketiciler arasında son dönemde popüler olduğunu kaydeden Karadağ, projenin Şarköy ilçesinde başarılı olması, diğer üreticilere alternatif ürünlerden ekonomik gelir elde edilmesi konusunda, yeni imkan ve açılım oluşturacağını kaydetti.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Altın çilek meyvesi çilek dediğimiz e bakmayın çiçeğe benzeyen bir görünümü yoktur. bunun dışında bu altın çilek meyvesi dünyada pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir meyvedir. ve bu meyve egzotik meyve grubuna girmektedir. son olarak yapılan araştırmalara göre çok sağlıklı bi meyve olduğu belirlenmiştir.
+ Yorum Gönder


altın çilek nerede yetişir,  çilek nerede yetişir,  altın çilek nerede yetişiyor,  altın çilek türkiyede hangi bölgede yetişir