+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda sarımsak yetiştirmek ve sulamak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  sarımsak yetiştirmek ve sulamak
  sarımsak yetiştirmek ve sulamak

  sarımsak yetiştirmek ve sulamak hakkında bilgi


  takpr sarımsak,ı 1.jpg

  Sulama: Yetiştiricilik döneminde yağan yağış su ihtiyacını karşılamaz ise, sızdırma metodu ile sulama yapılmalıdır. Sızdırma amacı ile boğaz doldurma işlemi yapılması gerekir.
  Gübreleme: Bitkiler 30-40 cm boy aldıklarında 7-8 kg azotla beraber verilmesi gereken potasyum, potasyum nitrat olarak yapraklara değmeyecek şekilde 2-3 parti halinde toprak yüzeyine serilerek üzerinden su verilir.

  Mücadele: Sarımsaklarda üretimi sınırlayan en önemli zararlı Kök Ur Nematodlarıdır. Bu nedenle bu zararlıyla bulaşık dişlerle ve bulaşık alanlarda sarımsak üretimi yapılmamalıdır. Zira nematodla bulaşık arazinin temizlenmesi çok zor ve maliyeti çok yüksek olan bir iştir.  Baş oluşturma döneminde etkili olan mantari hastalıklar önemli zararlara yol açarlar. Özellikle bu dönemde yağış alan bölgelerde dikim ve dolayısıyla baş oluşumu geciktirilerek korunmalıdır. Zorunlu hallerde fungusidlerle mücadele yapılır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  sarımsak şimdilerde çinden ithal ediliyor kültür sarmısakçılığı yapılmış olduüu anlaşılıyor küflenen tip sarımsak en iyi kaliteli sarımsak kastamonuda yetişiyor
+ Yorum Gönder


rüyada sarımsak sulamak,  sarimsak yetistirmek