+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda yeni doğan bebeğin baş çevresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yeni doğan bebeğin baş çevresi
  15 gün önce 37 haftalık doğan bir erkek bebeğim var.kilosu 2500gr. baş çevresi 32 cm olarak doğdu. şu anda3200gr. kilosu ve 32,5 cm baş çevresi ,48cm boyu var. başı ile ilgili bir rahatsızlık olurmu? cevap için teşekkür ederim. 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  • Bebeğin başı: Bebeğin başının altındaki en çıkıntılı nokta ile alın çıkıntısından geçecek şekilde bir mezura ile ölçülmesi onun baş çevresinin normal olup olmadığını açıklar. Normal yeni doğanın baş çevresi 34-36cm, 6 aylık olunca 44cm, 1 yaşında ise 46cm olmalıdır. Bu sınırların altında bir gelişim varsa bebek “Mikrosefali” üstünde ise “makrosefali” denir. Bu durumlar tedavi gerektirir. Yeni doğanın başı vücuduna göre ¼ oranında büyüktür. Baş kemiklerinin eklemleri arasındaboşluk vardır. Bunlara bıngıldak (fontenal) denilir. Büyük fontenal tam tepede , küçük fontoneller 2-3 haftada , büyük fontonel 15,16 aylarda kapanır. Erken ve geç kapanmalarda doktora başvurulmalıdır.

  • Bebeğin gözleri: Yeni doğan bebekte görme yoktur. Bir ay sonraya doğru 1 metreye kadar olan alanı görmeye başlar. Bebeğin göz bakımı önemlidir. Doğum sırasında doğum kanalında mikrop almış olabilir. Ilık suya batırılmış steril bir gazlı bezle bir göz içten dışa doğru silinip o gazlı bez atılmalı ve diğer bir göz için de yani gazlı bez kullanarak aynı şekilde temizlenmelidir.

  • Bebeğin kilosu: Normal yeni doğan bebeğin kilosu 2800-3500arasında olmalıdır. 4kg’ın üzerinde olursa tosuncuk, bebeklik süresi 37 haftadan büyük fakat bebek 2500gr’ın altında ise düşük doğum ağırlıklı adını alır. Bebeklik kilosu terazi ile tartarak anlaşılır,Evde doğum yapılmışsa ev kantarı ile tartılabilir. 2 yaş üstündeki bebekler el kantarı ile tartılır. Normal büyüyüp gelişen bir bebek 6 aylık olunca doğum kilosunun 2 katı olur ve 1 yaşında ise 3 katına ulaşır.

  • Bebeğin boyu: Normal yeni doğanın boyu 48-52 cm arasındadır. Burada cinsiyetin etkisi ile, erkekler 50-52cm.civarında kızlar 48-50cm. olabilir. Yeni doğan bebekler bir masaya yatırılarak boyları ölçülebilir. Fakat bebeğin baş kısmının sabit olması önemlidir. 2 yaştan büyük çocukların boyu duvara dayayarak ölçülür. Topuklar duvara dayanır .Başa bir kitap konur ve işaretlenir. Arası mezura ile ölçülür.

  • Bebeğin göğüs ve karın çevresi: Yeni doğanda göğüs çevresi yaklaşık olarak baş çevresinden 1,5-2cm daha küçüktür. 1 yaşında eşitlenir ve 1 yaşından sonra göğüs başı geçer. Karın çevresi çocuğun aç ve tok olmasıyla ilgili değişmekle beraber genellikle 1yaşın altında göğüs çevresi ile eşittir.

  • Mekonyum: Bebekte ilk gaita 24-36 saat içinde görülen mekonyumdur. Rengi koyu yeşil, siyah ve yapışkandır. Süt almaya başladıktan 3-4 gün sonra renk değişir. Ortalama günlük gaita sayısı 3-7 arasındadır. Bebek 2-3 gün geçtikten sonra gaita çıkarmamışsa , karnı şiş ve kusuyorsa , bebeğin anüsü (makat) doğuştan kapalı olabileceği gibi bağırsaklarında doğuştan bir anormallik de olabilir. Bu durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır.

  • Bebeğin cildi: Bebek yeni doğduğunda cildi, beyaz,yağlı ve yapışkan bir madde ile kaplıdır. Verniks kaseoza denilen bu maddenin , uterusta bebeği mikroplardan koruduğu kabul edilmekte ve 0-7 günler arasında bu maddenin çıkarılması için çocuğun banyosunda şampuan ve sabun kullanılmaması sadece durulanması önerilmektedir. Bebeğin çevreye uyum sağlayacağı e göbeğinin düzeleceği 7-8.günlerde gerçek banyo yapılabilir. Yeni doğanın omuz ve sırtında yumuşak ve sonradan dökülen tüyler (lanugo) mevcuttur. Derisi çok yumuşak ve pembedir.

+ Yorum Gönder


2 aylık bebeğin baş çevresi kaç cm olmalı,  1 aylık bebeğin baş çevresi ne kadar olmalı,  yeni doğan bebeğin baş çevresi kaç cm olur,  yeni doğan bebeğin kafa ölçüsü,  1 aylık bebeğin baş çevresi,  yeni doğan bebek kafa çapı