+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Mersindeki beşeri unsurlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mersindeki beşeri unsurlar
  mersindeki beşeri unsurlar 2. Mine
  Devamlı Üye

  mersindeki beşeri unsurlar

  ekonomisi

  Hızla hayata geçirilen GAP Projesi, Ataş Rafinerisi ve sahip olduğu geniş hinterland sayesinde Mersin Uluslararasi Limanı, Türkiye’nin en önemli ve en işlek limanıdır.

  Kentte Cam Sanayi, Kromsan, Coca Cola meşrubat sanayi, Berdan Tekstil, Çukurova Tekstil ve Paşabahçe gibi fabrikaların yanında ATAŞ Rafinerisi faaliyet göstermektedir.

  Türkiye'nin en büyük Serbest Bölgesi olan Mersin serbest bölgesi burada kurulmuştur 300 şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde 150'ye yakın firma faaliyet göstermektedir. İşleticisi MESBAŞ'tır.


  Türkiye'nin en önemli iç turizm merkezidir. Son yıllarda turizmde yapılan atamalar ve sahile yapılan yeni otellerle Türkiye'nin yeni turizm bölgesi olma yolundadır.

  Yat turizminin gelişmesi amacıyla uluslararası standartlara uygun 500 yat bağlama ve 300 yat karaya alma kapasiteli Mersin Ana Yat Limanı tamamlanmış olup ihaleye çıkılmıştır.

  Mersin coğrafi açıdan lojistik merkez özelliğine sahip bir kentimizdir. Halihazırda bulunan liman, trenyolu taşımacılığı'nın yanı sıra karayolu taşımacılığında Mersin önemli bir noktadadır.

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Mersin Valiliği ile ortak olarak Mersin Lojistik Merkezi kurulma çalışmaları tamamlanmak üzeredir.

  Mersin Türkiye'nin dünya'ya açılan kapısı durumundadır.

  Doğu Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'daki fabrika ve ticaret firmaları İthalat ve İhracatını Mersin üzerinden yaparlar.

  Mersin'de iş merkezlerinin çokluğu, nakliye ve gümrük firmalarının sayıca fazlalığı bu yüzdendir. Mersin Serbest Bölgesi de benzer özellikleri ile Mersin ve ülke ticaretinde önemli bir yer tutar.

  Yapıldığında Türkiye'nin en uzun binası konumundaki Metropol Ticaret Merkezi 52 katlıdır ve Akdeniz ilçesindedir.

  Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan Alışveriş merkezleri Mersin'de yatırımlarını sıklaştırmaktadırlar. 2009 Yılında Avrupa'nın en iyisi seçilen Forum Alışveriş Merkezi, Marinavista, Beymen Mall, Carrefour ve Kipa Outlat vb. Ticaret merkezleri Mersin'de çoğalmaktadır.Ayrıca Media MARKT ve Vatan Computer Ucuz Bilişim malzemeleri ile büyükşehire yakışan rekabeti sağlamaktadır.

  2004 yılı verilerine göre Mersin'de arazi varlığının takriben yüzde 55'i orman ve fundalık arazi yüzde 35'i işlenen arazi, yüzde 4 civarı çayır ve mera, geri kalan araziler ise yerleşim alanı veya tarıma elverişsiz alanlardır.

  Mersin'de üretilen Anamur muzu dünyaca ünlenmiştir. Tarıma dayalı sanayi gelişme göstermektedir.

  Mersin merkezde kayısı, ceviz, kiraz, şeftali ve sebze yaygın olarak üretilirken son yıllarda tropikal meyve ve sebzelerde üretilmeye başlanmıştır. Batı Mersin'de daha çok Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke ve Erdemli ilçelerinde Muz, Turunçgiller, Çilek, Papaya, Pepino, Ananas, Kahve yetiştiriliyor
  Şehir'de üç üniversite vardır. Bunların ikisi vakıf , birisi devlet üniversitesidir. Şehrin kendi adıyla anılan üniversitesi, Mersin Üniversitesi, 1992 yılında açılmıştır. Şu an bünyesinde 11 adet fakülte ve 8 adet meslek yüksekokulu ile 20.000 öğrenci barındırmakta olup, gelişmekte olan bir üniversitemizdir. İldeki bir diğer üniversite ise Yenice'de bulunan Çağ Üniversitesi'dir.

  Son açılan üniversite ise Toros Üniversitesi'dir.


  Kentte kültür düzeyi ve kültürel çalışmalar son derece yoğundur. Mersin ilinde, okuma yazma bilenlerin oranı %99'dur.

  Türkiye'nin dördüncü devlet opera ve balesi mevcuttur. Mersin Devlet Opera ve Balesi gösterilerini Mersin Kültür Merkezi'nde sergilemektedir.

  Kentte düzenli olarak Mersin Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Mersin Türk Sanat Müziği Festivali ve Mersin Uluslararası Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Festivali gibi aktiviteler de düzenlenmektedir.

  Mersin Fotoğraf Derneği (MFD),
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu,
  İçel Sanat Kulübü,
  Mersin Polifonik Korolar Derneği,
  Mersin Sinema Derneği (Mersinema)gibi önemli kültür ve sanat kurumlarıdır.
  Büyükşehir belediyesinin yanında Akdeniz ve Yenişehir ilçe belediyeleri kurdukları tiyatrolarla değişik zamanlarda halka ücretsiz tiyatro gösterileri sunmaktadır.

  Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu
  Akdeniz Belediyesi Çocuk Tiyatroları Festivali
  Mersin Üniversitesi Kültür ve Spor Şenliği
  Uluslararası Silifke Kültür Haftası
  Yenice Barış ve Kültür Festivali
  Tarsus Karacaoğlan Şiir Akşamları
  Mersin Müzik Festivali
  Mersin Uluslararası Müzik Festivali
  Mersin Sanat Müziği Festivali
  Mersin Turunçgil Festivali
  Mersin Yemek Kültürü (tantuni,cezerye,kerebiç)
+ Yorum Gönder


mersinin beşeri özellikleri,  mersinin beşeri unsurları,  mersin beşeri özellikleri,  mersinin doğal ve beşeri unsurları,  beserı unsurlar mersındekı,  mersinin beseri ve cografyasi