+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Enerji seviyeleri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Enerji seviyeleri hakkında bilgi
  Enerji seviyeleri hakkında bilgi 2. Mine
  Devamlı Üye

  Enerji Seviyeleri

  Burada, çok elektronlu atomlar bölümü sadece bir düşünce tarzından yola çıkılarak üretilmiştir ve mantık yürüterek yaklaşık sonuçlar bulunmuştur. Yani anlayacağınız; hiçbir gerçeklik değeri taşımaz ama, çok elektronlu atomlar ve x- ışını salınımı hakkında bilgi sahibi olmanıza yetecektir.

  Tek elektronlu atomlardan sonra (hidrojen ve iyonlaşmış helyum gibi), bir elektrondan fazla elektronu olan daha karışık sistemlere sıra geldi, çok elektronlu atomlar Bunlar helyumdan başlayan ve nerede bittiği bilinmeyen atomlardır. (Her gün, laboratuar koşullarında yeni atomlar üretilmektedir).

  Sitemizin gelişmiş atom bölümünde anlatılan Pauli’nin dışlama prensibi elektronların temel haldeki atomda nasıl davrandığını açıklar. Daha önceden herhangi bir seviyedeki elektronun enerjisini biliyorduk ve n’ inci seviyedeki elektronun enerjisi aşağıda belirtildiği gibiydi.  Aslında çok elektronlu bir atomda birinci enerji seviyesiyle ikinci veya üçüncü enerji seviyesi arasında cok fazla fark olduğundan aradaki enerji farkını bulurken Z2 ile hidrojendeki sistemin enerjisinden yararlanabiliriz. Ama sadece fazla protonlu atomlarda bu yargı geçerli sayılabilir.
+ Yorum Gönder