+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Türkiyede yapılan nüfus sayımları ve sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiyede yapılan nüfus sayımları ve sonuçları
  türkiyede yapılan nüfus sayımları ve sonuçları 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  TÜRKIYE’DE NÜFUS SAYIMLARI VE SONUÇLARI


  Nüfusla ilgili bilgiler, genellikle nüfus sayimi sonuçlarindan elde edilir. Bu sayimlarla nüfusun sayisi, meslek gruplari, yas durumu, egitim, ailedeki nüfus sayisi, kadin - erkek nüfusu, nüfus artis hizi gibi bilgiler elde edilebilir. Türkiye’de ilk nüfus sayimi 1927 yilinda, en son nüfus sayimi ise, 22 Ekim 2000 tarihinde yapilmistir.
  • 1927 - 2000 yillari arasinda nüfus yogunlugu ve miktari sürekli artmistir.
  • 1927 yilinda 13,6 milyon olan nüfus, 1997 yilinda 62,8 milyona yükselmis, 2000 yilindaki son sayimda 70 milyon civarinda olmustur.
  • Nüfus artis hizi en az 1940 - 1945 yillari arasinda, en fazla 1955 - 1960 yillari arasinda gerçeklesmistir.
  TÜRKIYE’DE NÜFUSUN DAGILISI
  Türkiye’deki cografi bölgeler, bölümler ve yöreler arasinda nüfus miktari ve yogunlugu yönünden önemli farklar bulunmaktadir. Türkiye’de nüfusun farkli dagilisinda etkili olan faktörler sunlardir:
  1. Fiziki Faktörler
  a. Iklim özellikleri: Ülkemizde nüfusun yogun oldugu yerlerin, genelde kiyi bölgeler olmasinda iliman iklimin büyük etkisi vardir. Kurak ve kislari asiri soguk geçen yerlerde nüfus fazla yogun degildir.
  b. Yersekilleri: Ülkemizde yüksek ve engebeli yerlerde nüfus azdir. Dogu Anadolu Bölgesi, Taseli plâ-tosu, Mentese yöresi gibi yerler bunlara örnek verilebilir.
  c. Toprak özellikleri: Verimli topraklarin bulundugu alanlar (Çukurova, Gediz, B. Menderes) nüfusça kalabalik iken, Tuz Gölü çevresi gibi yerlerde verimsiz topraklar bulundugundan nüfus çok azdir.
  2. Beseri Faktörler
  a. Sanayilesme: Bütün Dünya’da oldugu gibi Türkiye’de de, sanayilesmenin arttigi yerlerde nüfus yogunlugu artmistir. Istanbul, Izmit, Adapazari, Bursa, Adana ve Izmir buna örnektir.
  b. Tarim: Tarimin gelistigi yerler yogun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarsamba ovalari çevresi gibi.
  c. Yeralti kaynaklari: Madenlerin veya enerji kaynaklarinin isletilmesinde yogun nüfusa ihtiyaç oldugundan, bu alanlarda da nüfus fazladir. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.
  d. Turizm: Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kiyilarindaki merkezlerde turizmden dolayi nüfus yogunlasmistir.
  e. Ulasim: Ulasim yollari kavsaginda bulunan illerimizin nüfusu artmistir. Eskisehir, Ankara, Kayseri, Istanbul gibi illerin gelismesinde, ulasim yollari üzerinde bulunmalari da etkili olmustur.
+ Yorum Gönder