+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda hayal ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hayal ne demek
  hayal nedir ne demek 2. Meganus
  Üye

  Hayal etmek keşfetmektir derler. 1.Örnek: Bir zamanlar okyanusların sonsuz uzaklıkta olduğu düşünülürken( Dünya’mızın düz olduğu düşünülürken v.s) Bazı kişiler okyanusların sonunu hayal ederek yaşamışlarıdır. 2. Örnek: Bazıları Kolomb, Zheng, Piri Reis gibi insanlar hayal etmekle kalmayıp; hayallerin peşlerinden giderek, okyanusları aşarak yeni kıtalar keşfetmişlerdir.

  Keşfetmekle kalmayıp dünya haritasını; o zamanın koşullarıyla yönlerini bulmak için (kaybolmamak için) kabataslak olarak çizmişlerdir.

  1. Örnekteki hayal gücünde, okyanuslar sonsuz bir düzlem olarak hayal edilirdi.
  2. Örnekteki hayal gücünde, okyanusların bir birleriyle bağlantılı olduğu ve hatta dünyamızın yuvarlak olduğu ispatlanmıştır. (şu anki zaman diliminde Elips olarak kabul edilir)

  Hayal: Yaşadığımız zamanda mümkün olmayacağını düşündüğümüz fakat başkası tarafından yapılması mümkün olan düşüncelerdir. Bilmediklerimizi bilmek; yapamadıklarımızı yapma isteğidir.
  Bilinmeyenlerle dolu bir âlemde yaşıyoruz.

  1. örnekteki gibi uzayı hayal edersem, 2. örnekteki sonuca mı ulaşırız? Bilinmez.

  1. örnekteki zaman dilimini yaşıyoruz. Fakat 2. örnekteki zaman dilimi için bir hayal temeli oluşturulmuştur. (uzay sonsuz bir düzlem midir? Henüz ispatlanmamıştır.)
  2. örnekteki zaman diliminde olan kişiler hayallerinin peşinden giderek bunu ispatlama çabasında olacaklardır.

  Buradan çıkaracağımız sonuç: 1. örnekteki zaman dilimini yaşıyoruz. Ta ki uzayın sonsuz olup olmadığı ispatlanana kadar.

  Farklı bir bakış açısından bakalım.
  Örnek:
  1.Kişi: Yoksul olan bir çocuğun dondurma yerken kendini hayal etmesi.
  2.Kişi: Durumu iyi olan başka bir çocuğun istediği zaman dondurma v.s gıdasal ihtiyaçlarına sahip olması durumunda; dondurma yerken dondurmayı hayal etmez tadına varır. Fakat tatmadığı dondurma çeşitlerini düşünmeye başlar(bu çocuk için yakın hayal). İleriki günlerde çilekli, muzlu, vanilyalı, çikolatalı v.s dondurma çeşitlerini tadar. Doyum noktasına ulaştığı zaman; dondurma artık hayal olmaktan çıkar. Tat veren bir eğlenceye dönüşür.
+ Yorum Gönder