+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Karaciğer yetmezliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karaciğer yetmezliği
  nakil olmadan da karaciğerimi yeniliyebilirmiyim ,


  nasıl 2. Mine
  Devamlı Üye

  karaciğer yetmezliği belirtileri karaciğer yetmezliği nedir karaciğer yetmezliği

  Karaciğer yetmezliği terimi 1970 yılında Trey ve Davidson tarafından hastalığın başlamasından itibaren 8 hafta içinde gelişen hepatik ensefalopati ile karakterize karaciğer yermezliği için kullanılmıştır. İlk semptomlardan sonra 8-26. haftada otaya çıkan hepatik ensefalopatiyi ise subfulminan karaciğer yetmezliği olarak tanımlamışlardır. Hôpital Beaujon'dan Bernuau ve arkadaşları ise klasifikasyonu sarılık ile ensefalopati arasındaki süreye göre yapmış ve 2 haftaya kadar olan süreyi fulminan, 2 hafta ile 3 ay arasındaki süreleri ise subfulminan karaciğer yetmezliği olarak tanımlamışlardır. Buna karşılık King's College Hospitalden Gimson ve arkadaşları, Trey ve Davidson gibi semptomlarla ensefalopati arasındaki zamana göre sınıflama yapmış ve 7 güne kadar olan süreleri hiperakut, 8-28 gün arasındaki süreleri akut ve 5-12 hafta arasındaki süreleri ise subakut karaciğer yetmezliği olarak tanımlamışlardır. Daha sonra, fulminan karaciğer yetmezliği, 1993 yılında O'Grady ve arkadaşları tarafından, karaciğer hastalığı ile ilgili semptomların, özellikle sarılığın ortaya çıkması ile komanın gelişmesi arasında geçen süreye göre sınıflandırılmıştır. Sarılıkla komanın gelişmesi arasındaki süre 1 hafta ise hiperakut, 2-4 hafta ise akut ve 5-12 hafta ise subakut yetmezlik olarak tanımlanmıştır. "Akut karaciğer yetmezliği" terimi ise tüm bu klinik durumları içine alan geniş bir tanımlamadır. Fulminan ile subfulminan karaciğer yetmezliği arasındaki ayrım klinik açıdan oldukça önemlidir. Zira eğer sarılıkla komanın gelişmesi arasındaki süre kısa ise bu hastalarda mortalite oranı daha düşüktür.


  Başlıca karaciğer hastalıkları hepatit, karaciğer yağlanması ve sirozdur. Bütün bu hastalıklar farklı tedavi protokolleri içermesine karşın, öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan gıdalar varsa diyetten uzaklaştırılarak tedaviye başlanmalıdır. Karaciğer yetmezliğiniz varsa, aşağıdaki tavsiyelere uymalısınız:
  * Aşırı alkol tüketiminden kaçının.
  * Yağlı gıdaları fazlaca tüketmeyin (mayonez, kaymak, krema, vb.).
  * Kırmızı et tüketimini aza indirin.
  * Margarin, tereyağı, kuyruk yağı ve iç yağı kullanımını azaltın.
  * Dışarıdan beslenme alışkanlığına son verin.
  * Tüketilen gıdaların temiz ve hijyenik koşullarda hazırlanmış olmasına dikkat edin. Yukarıdaki uyarılara uymanız durumunda yürütülecek tedavi şekli ise şöyledir:
  * Sık aralıklarla ve az miktarlarda beslenin.
  * Uygulayacağınız diyetin yeterli düzeyde protein içermesine özen gösterin.
  * Diyetin enerjisinin yüksek olmasına dikkat edin ki, verilecek protein, doku onarımı için kullanılabilsin.
  * Bulantı, kusma var ise yağı, yemekte kullanılan yağı mümkün olduğunca azaltın.
  * Aşırı kilolar ve buna eşlik eden karaciğer yağlanması var ise, ideal vücut ağırlığına dönmek için çaba harcayın.
  * Ödem yoksa, sodyum ve sıvı kısıtlamasına ihtiyaç duyulmayabilir.
  * Kabızlık oluşumunu engellemek için uygulanan diyet, bol posa içermelidir (Kanamaya yol açacak bir neden yoksa).
  * Emilimdeki bozulmalara bağlı vitamin ilavesi düşünülmelidir.
  * Son yıllarda yapılan araştırmalar, enginarın karaciğer rejenerasyonu üzerine potansiyel bir etki mekanizması olduğunu göstermektedir. Diyetinizde enginara yer vermenizi öneririm.
  * Hastaya özgü, enerji, protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin içeren bir beslenme programı için bir diyetisyenden yardım alın

  İBRAHİM SARAÇOĞLU Karaciğer Yetmezliği İçin Bitkisel Çözüm… Lavanta Kürü ile karaciğeri arındırmak mümkün… Karaciğer rahatsızlıkları için yardımcı tedavi olarak lavanta kürünü kullanabilirsiniz… Lavanta kürü aynı zamanda Hepatit C hastaları için de faydalı bitkisel bir çözümdür.


  Karaciğer yetmezliği için lavanta kürü: Hepatit B ve C hastalıklarına ve aynı zamanda karaciğer yetmezliğine lavanta kürü iyi geliyor. Lavanta kürü aynı zamanda karaciğerden kaynaklanan ala ve sedef gibi deri rahatsızlıklarını da önlüyor. Hepatit C’nin sebep olabileceği karaciğer kanserine dönüşme riskini büyük ölçüde önleyen, etkin maddelerden biri, lavantanın içerdiği ursolic acid fonksiyonel maddesidir.

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu lavanta kürü başka hastalıklar için de faydalı…

  Lavanta kürü sedef, ala, vitiligo ve yaşlılık lekelerinde de etkili: Derideki bazı rahatsızlıkların nedeni, karaciğerden kaynaklanmaktadır. Lavanta kürü aynı zamanda, halk arasında ala hastalığı olarak bilinen vitiligo, sedef ve deride ileri yaşlarda oluşan yaşlılık lekelerine karşı da önleyici rol oynamakla birlikte, bu hastalıkların tedavisinde de önemli bir yardımcı ve destekleyicidir. Ancak, bu konudaki uygulama dıştan olup hazırlanması farklıdır. Lavanta kürünün başarısını çok daha fazla yükseltmek ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmek için beslenme şekline dikkat edilerek, bazı takviye uygulamalar yapılabilir.

  Karaciğer İçin TAKVİYE UYGULAMALAR

  * Her gün öğle yemeklerinden yarım saat önce hiçbir şey ilave etmeden tüketeceğiniz bir porsiyon preslenmiş çilek lapası, karaciğer yetmezliğine karşı önemli bir takviye oluşturur. Tüketeceğiniz çileklerin hormonsuz olasına da özen gösterin

  *Genel olarak karaciğer metabolizmasının sağlıklı ve düzenli çalışmasında enginarın katkısı büyüktür. Haftada 2-3 defa bir porsiyon, az suda haşlanmış enginar tüketin. Tuzlamayın ve porsiyon başına 1 çorba kaşığından fazla sıvı yağ kullanmayın. Varsa kalan haşlama suyunu için.

  *Taze kayısı karaciğer dostudur.

  Hepatit-B veya Hepatit-C den dolayı siroz başlangıcı var ise, bu hastaların lavanta kürüne ilave olarak kereviz kürünü de uygulamalarını İbrahim Saraçoğlu tavsiye ediyor.

  Lavanta kürü, hepatit C hastalarının kullanacağı mükemmel bir destekleyici kürdür. Lavanta kürü, hepatit-C virüsünü yok etmemektedir. Ancak, hepatit henüz kronikleşmemiş ise bu taktirde virüsü tamamen yok edebilme şansı da vardır. İnterferon ve Ribavirin tedavisinden sonuç alamamış bir çok hasta lavanta küründen çok başarılı sonuçlar almışlardır.

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen Lavanta Kürü Nasıl Yapılır? Karaciğer yetmezliği, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı bitkisel çözüm olarak İbrahim Saraçoğlu lavanta kürünü öneriyor.


  Karaciğer yetmezliğine, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı lavanta kürü nasıl yapılır?
  Bir tutam (4-5 g) lavantayı 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda 4 dakika demleyiniz. Dört dakikadan daha fazla demlemeyiniz. Demleme esnasında sıcaklığını kaynama nokasında sabit tutunuz. Cezvede demlerken ocağın altını çok kısık tutunuz. Fokur fokur kaynatmayınız. Çok yavaş bir şekilde kaynıyor kaynamıyor gibi demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra içmek için ılımasını bekleyiniz. 15 gün boyunca hergün, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı dolusu içiniz. Her defasında (her kullanımda) taze olarak hazırlanması şarttır. Bir gün önce arta kalan miktarı kullanmayınız. Kolay olsun diye bir kaç günlük hazırlayıp buzdolabında koruma altına almayınız. Hiç bir şekilde damak tadına uygun olsun diye, içerisine şeker veya benzeri hiç bir katkı ilave etmeyiniz. Onbeş günlük ilk kür tamamlandıktan sonra rahatsızlığın seyrine göre haftada 3-4 defa, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı içilmeye devam ediniz. Karaciğer metabolizması sağlıklı çalışmaya başladıktan sonra lavanta kürü sonlandırılmış olur.
  Her sağlıklı insanın yılda bir defa 15 günlük lavanta kürünü uygulamasında çok büyük faydalar vardır. Hiç bir bitkisel kürü alışkanlık haline getirmeyiniz. Karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların, Hepatit-B veya Hepatit-C virüsü ile yaşamak zorunda olanların zaman zaman lavanta kürünü uygulamalarında çok büyük faydalar vardır

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Karaciğer Yetersizliği hakkında kısa bilgi

  Karaciğerin görevini yeterince yapmaması sonucu görülen bir hastalıktır. Belirtileri bağırsaklarda gaz, karın şişliği, sağ böğürde ağrı, burun kızarması, solgun renk, yüz ve elde çil gibi lekeler, paslı dil, ağızda acılık, mide bulantısı, kabızlık, çarpıntı, el ve ayak şişleri, görme ve işitmede azalma görülür. İdrar rengi, sabahları koyu, gündüz ise açık ve durudur. İdrara çok çıkılır. Hastanın çukulata, baharatlı yiyecekler, turşu, kızartmalar, ve yağlı şeyler yememesi gerekir.

  Tedavi için gerekli malzeme : Ayva
  Hazırlanışı : 2 tane ayva külde pişirilip, yemeklerden önce yenir. Bunun yerine ayva marmelatı da yenebilir.
+ Yorum Gönder