+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda nafaka ödeyememe konusu hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  nafaka ödeyememe konusu hakkında
  acilen öğrenmemiz gerekiyor. yardım ederseniz sevinirim 2. Mine
  Devamlı Üye

  Eşler arasında tedbir nafakası,iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasına hükmedilebilir. İştirak nafakası çocuklar için ödenen nafakadır ki sizin çocuğunuz bulunmadığundan buna değinmeyeceğim.Tedbir nafakası ;birincisi eş dayağı,dışarı atılma ,başka bir kadınla birliktelik gibi bazı durumlarda ayrı yaşayan ve ayrı yaşamakta haklı olan kadının boşanma davasından evvel talep edeceği nafaka;ikincisi boşanma davasıyla birlikte boşanma davasının açıldı tarihten başlayıp hükmün kesinleşmesine kadar ödenecek olan nafakadır. Eşinizin size boşanma davası açması durumunda söz konusu olan bu ikincisi olabilecektir yani boşanma kesinleşinceye kadar hükmedilecek olan nafaka. Boşanma davası açıldıktan sonra hakim kendiliğinden dahi tedbir nafakasına hükmedebilir yani eşinizin tedbir nafakası talebi olmasa da hakim gerekli görürse hükmedebilir.Ayrıca eşin varlıklı olması ya da maaşının olması tedbir nafakasına hükmedilmedine engel değildir.Eşin ilk duruşmada nafaka istememiş olması daha sonra isteyemeyeceği anlamına da gelmeyecektir.

  Ayrıca bir de boşanma gerçekleştikten yani kesinleştikten sonra ödenmesi istenebilecek "yoksulluk nafakası" söz konusu olabilir. ancak yoksulluk nafakası için eşin "mutlaka" bu konuda talepte bulunmuş olması,nafaka isteyen eşin kusurunun diğer eşten fazla olmaması (yani kusur oranları eşit olsa da isteyebilir)ayrıca boşanma sonucu eşin yoksulluğa düşmesi gerekir. İşte bu hallerde de eş yoksulluk nafakası talebinde bulunabilecektir.
  Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda bir kez daha vurgulamalıyım ki boşanma davasını karşı tarafın açması nafaka ödeme konusunda herhangi bir engel oluşturmaz. yoksulluk nafakası ödemekten kurtulmanız yani nafaka isteme halinin düşmesi ile kastetiğiniz durumun olması için ise eşin yoksulluğa düşmemesi mesela babasından bağlananbir maaş,çalışıyor olması vs.ya da başka biriyle gayr_ı meşru ilişki içinde yaşıyor olması durumunda eşin nafaka talep hakkı ortadan kalkar. Ayrıca ne kadar nafaka ödeyeceğiniz konusu ise yine hakimin taktirine kalmıştır.Eş belli bir meblağ belirlemiş olabilir ancak hakim sizin hakkınızda mali durum araştırması yapacak ve gerekli görmesi halinde ise buna göre bir karar verecektir.

  Kolaylıklar Dilerim
+ Yorum Gönder