+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda yavru kanaryaların beslenmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yavru kanaryaların beslenmesi
  yavru kanaryalarımı nasıl besleyebilirim 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  KANARYANIN BESLENMESİ
  Doğada yaşayan her canlı gibi kanaryada düzenli ve dengeli beslenmeden yoksun bırakılırsa bunun etkileri görülür. Kanaryalarımızın sağlıklı uzun ömürlü olmaları için vücut ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına uygun olarak yeterli miktarda ve temiz beslenmesi gerekir.Doğada yaşayan kuş mevsimlere göre bulduğu yiyeceklerle beslenir, ihtiyacı olan şeyi yer, istemediğini yemez yani bir seçme özgürlüğü vardır.Ama evde beslediğimiz kuş için aynı şeyler geçerli değildir. Biz önüne ne koyarsak onu yemek zorundadır. İşte bu yüzden dolayı kuşun ihtiyaçlarını çok iyi öğrenip ne tür besinlerle ne şekilde,ne kadar besleyeceğimizi bilmemiz gerekir. Tüm besinler iyi,taze ve kokuşmuş olmamalıdırlar. Kötü yemler kuşun sağlığını bozacağı gibi ötüşlerinide etkiler.
  Ayrıca kafese hapsettiğimiz kanaryalara doğada bol miktarda tükettikleri taze yeşillik ve meyvalardan da verilmelidir.Kanaryalara dönüşümlü olarak bir hafta 2 defa yeşillik (Kıvırcık, marul, kara lahana, semizotu, ıspanak, hindibağ, tere, havuç, pazı vs.) , bir hafta da 2 defa mevsimine uygun meyva (elma, şeftali, muz, portakal, karpuv vs.) vermek gerekir.
  KANARYAYA VERİLECEK BESİNLER

  Bu besinler 3 grupta toplanır:· Tohumlar-Yemler· Vitaminler· Mamalar
  KANARYAYA VERİLECEK KARMA TOHUM YEMLERİ
  GENEL FORMÜL:
  Kış Karması: (Kışı soğuk yerde geçiren kanaryalar için)
  Şalgam tohumu 4 ölçek

  İrmik 2 ölçek
  Nijer Tohumu 2 ölçek
  Kenevir tohumu 2 ölçek
  Marul tohumu 2 ölçek
  Hindiba tohumu 2 ölçek
  Kuşyemi 1 ölçek
  Keten tohumu 1 ölçek
  Yaz Karması: (Kışı ılık yerde geçiren kanaryalar ve yaz mevsimi için}.
  Şalgam tohumu 4 ölçek
  Yulaf bulguru 1 ölçek
  Kuşyemi 1 ölçek
  Marul tohumu 1 ölçek
  Hindiba tohumu 1 ölçek
  Keten tohumu 1 ölçek
  Kenevir tohumu 1 ölçek
  Bundan başka, ötüş kanaryaları, renk kanaryaları ve tüy kanaryaları için ayrı ayrı karma yem formülleri geliştirilmiştir. Bunları da şöyle sıralayabiliriz:
  Ötüş Kanaryaları için Karma Yem:
  Şalgam tohumu 4 ölçek
  Kuşyemi 2 ölçek
  Kolza 1 Öiçek
  Keten tohumu 1/2 ölçek
  Sağlık tohumları
  karması 1/2 ölçek
  Hindiba tohumu 1/2 ölçek
  Beyaz marul tohumu 1/2 ölçek

  Renk Kanaryaları İçin Karma Yem:
  Şalgam tohumu 3 Ölçek
  Kuşyemi 4 ölçek
  Kolza 1 ölçek
  Beyaz darı 1 ölçek
  Keten tohumu 1/2 ölçek
  Kenevir tohumu 1 /2 ölçek
  Yulaf bulguru 1/2 ölçek
  Sağlık tohumları
  karması 1 /2 ölçek
  Özel renk mamaları (tarife göre)

  Kıvırcık Tüylü Kanaryalar İçin Karma Yem:
  Kuşyemi 4 ölçek
  Kenevir tohumu 2 ölçek
  Şalgam tohumu 2 ölçek
  Kolza 2 ölçek
  Hindiba tohumu 2 ölçek
  Yulaf bulguru 1 Ölçek
  Keten tohumu 1 Ölçek
  Yukarda adı geçen ve bazı karma yemlere konulmasında yarar olan Sağlık Tohumları Karması, aşağıdaki maddelerden, belirtilen oranlarda konularak elde edilir. Bunların yem katışıklarına % 5 oranında konulmasıyla bazı yararlar sağlanmakla birlikte, hiçbir zaman % 5 oranından fazta kullanılmamalıdır. Bunun pek çok sakıncası vardır.
  Sağlık Tohumları Katışığı:
  Anason tohumu 1 ölçek
  Susam tohumu 1 ölçek
  Nİger tohumu 1 ölçek
  Gri haşhaş tohumu 1 ölçek
  Devedikeni tohumu 1 ölçek
  Hardal tohumu 1 ölçek

  TOHUMLAR-YEMLER
  Tohumlar kanaryaların ana gıdalarını oluştururlar. Her tohumun özelliği farklıdır. Tohumların bir kısmı yağlı, bir kısmı unlu, bir kısmıda mülayim tutucudur. Yapılacak karışımlardaki oranlar çok önemlidir. Ama artık bu işe uzun yıllar vermiş yemcilerin hazırladığı yemleri piyasada bulabiliriz. Sıcak iklimli bir yerde yaz aylarında turp, kenevir, keten, susam verirsek kuşu şişmanlatır veya zamansız kızgınlaşmasını sağlarız. Yulaf gibi kuvvetli tohumların sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir.
  TÜRKİYE ŞARTLARI İÇİN AŞAĞIDAKİ YEM KARIŞIMI UYGULAMAK İYİ OLUR. %40 Şalgam Tohumu,%40 Kuş Yemi , %20 Çeşitli TohumlarSıcak zamanlarda nişastalı tohumlar, hububatlar, Soğuk zamanlarda yağlı tohumlar, Çiftleşme mevsimlerinde kızıştırıcı tohumlar daha fazla miktarlarda verilebilir.

  ŞALGAM TOHUMU:Kanaryada beslenmenin esasını oluşturan tatlı bir tohumdur.İyi sindirim için gereken yağı içinde bulundurur,yuvarlak siyaha yakın koyu kırmızı ve koyu mor renktedir.
  YABANİ ŞALGAM:Yuvarlak mora yakın kırmızı renkli acı lezzette tatlısından daha küçük boydadırlar.Kuş için yararlı olmayan bir besindir.Kanaryaya vermekten kaçınılmalıdır.Rapiska adıylada satılır.
  KUŞ YEMİ:Şalgamdan sonraki besindir.Saman sarısı renginde unlu bir tohumdur,azot ve kireç yönünden zengindir.
  NİGER:Uzun yuvarlak siyah renkte yağlı,çok kuvvetli bir tohumdur,kızıştırıcı özelliği fazladır.Afrika'da yetiştirilir,kuşa çok az miktarlarda verilmelidir.Fazla verilirse kuşu çok çabuk yağlandırır ve zamansız kızışmasına sebebiyet verir.
  YULAF BULGURU:Unlu uzun bir hububattır.kuşa verilirken kabuğu temizlenmiş,bulgur halinde kırılmış olması gerekir.Serinletici bir tohumdur,kuvvetli besinlerden olduğundan fazla verilmesi zararlıdır.
  KOLZA:Yuvarlak siyaha yakın mor renktedir.Şalgam gibi özellikleri vardır tadı daha acıdır ve yağlıdır.
  SIHHAT TOHUMLARI:Anason,kimyon,haşhaş,lahana,salata,harda l, semizotu tohumlarıdır.Faydalı besinlerdir ama kuvetli oldukları için az miktarlarda verilmelidirler.
  KETEN TOHUMU:Uzun yassı kahve renkli yağlı besindir.Kuşun bağırsaklarını çalıştırarak kabızlığı önler.
  TURP:İri kırmızı renkte besleyici,lezzeti acı bir tohumdur.kızıştırıcı olduğu için kanaryaya fazla verilmemelidir.
  AKDARI: Kanaryalar için
  JAPONDARISI: Kanaryalar için
  İNCİDARI: Kanaryalar için
  HOROZİBİĞİ: Kanaryalar için
  KENEVİR: Kanaryalar için
  PERİLLA: Kanaryalar için
  KAHVERENGİDARI: Diğer Kuşlar için
  ARPA: Diğer Kuşlar için
  ASPUR: Diğer Kuşlar için
  ESMERBUĞDAY-ARAPDARISI: Diğer Kuşlar için
  PANİCUM: Diğer Kuşlar için
  PİRİNÇ-ÇELTİK: Diğer Kuşlar için

  MAMALAR
  Kanaryanın beslenmesine ceşitlilik katmak,diğer besinlerden sağlayamadıklarını vermek ,kanaryada istenilen değişiklikleri sağlamak amacıyla çeşitli mama karışımları oluşturulmuştur.Bunlar kuvvet mamaları ve renk mamaları olarak ikiye ayrılır.
  KANARYA KUVVET MAMASI
  Bir yumurta katı hale gelinceye değin haşlanır. Soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir. Buna bir miktar pişmiş yumurtanın beyazından da koymakta yarar vardır. İki bisküvi kuru olarak ezilerek, toz haline getirilir ve yumurtanın içine dökülerek karıştırılır. Bu karışıma yarım çay kaşığı bal, iki damla balıkyağı, biraz bira mayası ve biraz da süt ilâvesiyle kuşun iştahla yiyeceği ve iyi bir gelişim sağlayacağı bir mama elde edilir. Bu mamaların içine, çiftleşme ve tüy dökümü sıralarında yumurta kabuğu tozu veya mürekkepbalığı kemiği tozu karıştırılabilîr. Bu ilâve, kuşun kalsiyum gereksinmesini karşılayacaktır.
+ Yorum Gönder