+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Motorlu Araçlar Forumu Forumunda Dizel motorların benzine göre üstünlükleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dizel motorların benzine göre üstünlükleri
  Dizel motorların benzine göre üstünlükleri hakkında bilgi


  dizel-motor.jpg

  1. Benzin motorlarında teorik olarak hesaplandığı kabul edilen % 75 ısı enerjisi, % 25’e yakın bir işe dönüşebildiği hâlde, bu oran dizel motorlarında % 65 ısı enerjisinden % 35 gibi faydalı bir iş elde edilir ki, bu dizel motorlarındaki yüksek basınç ve ısıdan dolayı verimin benzine göre % 10 daha fazla olduğunu göstermektedir.
  2. Dizel motorlarında beygir saat başına 100-200 gr civârında mazot sarfiyâtı olduğu hâlde, bu durum benzinde 300 gr civârında seyreder.
  3. Çekiş gücü uygulama safhasında dizellerde daha fazla, benzinlerde daha azdır.
  4. Mazotun tutuşma derecesi 80°C’den îtibâren başladığı hâlde benzinlerde oda sıcaklığında olur. Bu durum benzinlilerde dizellere göre yangın tehlikesinin daha çok olduğunu gösterir.
  5. Dizel motorlar bitkisel yağlar dahil olmak üzere benzinin yüksek oktanlısına kadar her türlü yakıtla çalışabildiği hâlde benzili motorlarda yalnız benzin kullanılır.
  6. Ateşleme donanımı benzine göre daha basit olduğu için ârızaları daha azdır.
  7. Benzinli motorların egzoz gözlerinde daha fazla CO2 olmasına karşılık dizel motorların egzoz gözlerinde daha az CO2 vardır.
  8. Dizel motorlarındaki işletme giderleri aynı işi görecek benzinli motorlara göre yarıdan daha azdır.
 2. Acil

  Dizel motorların benzine göre üstünlükleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


dizel motor,  dizel motorlar,  basit dizel motor şeması,  DİZEL MOTOR ŞEMASI,  dizel motorlarin üstünlükler,  dizelmotorşeması