+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Raporlama Fonksiyonu Nedir - Muhasebe Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Raporlama Fonksiyonu Nedir - Muhasebe
  Raporlama Fonksiyonu Nedir

  Raporlama Fonksiyonu: En son olarak raporlama fonksiyonunda kaydedilen, sınıflandırılan ve özetlenen işlemler mali tablolar aracılığı ile sonuç aşamasına gelir. Bu sonuç aşaması da raporlamadır. Raporlama muhasebe sisteminin en son aşaması ve yorum yapma aşamasıdır. Muhasebenin en önemli fonksiyonlarındandır. Raporlarda işletmelerin her türlü sonuçları ortaya çıkarılarak işletme hakkında bilgiler ve yorumlar yapılmaktadır. İşletme bu raporlar sayesinde geleceğine karar vermekte ve yeni kararlar almaktadır. Raporlama aşamasında muhasebe tabloları kullanılır ve bu tabloların en önemlileri bilanço ve gelir tablosudur.

  Muhasebe bu fonksiyonları sırasıyla yerine getirerek işletmelerin mali işlemleri hakkında sonuçlar çıkararak; hem işletmeyi, hem devleti hem de üçünçü kişileri bilgilendirmektedir. Kısaca muhasebe böyle bir sistemdir ve Ülkemizde 26.12.1992 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Muhasebe Sistemi gün geçtikçe önemini artırmaktadır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Raporlama Fonksiyonu adından da anlaşıldığı gibi sınıflandırılan ve özetlenen işlemler mali tablolar aracılığı ile sonuç aşamasına gelmesidir. Bunu bu aşamaya gelmesine de Raporlama fonksiyonu denmektedir.
+ Yorum Gönder


muhasebede raporlama nedir