+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Cari açık nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cari açık nedenleri nelerdir
  kısaca cari açık nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Cari ne demek?


  1* İç tasarrufların yatırımlara yetmemesi. Yüksek büyüme için gerekli tasarruf yapılamazsa, cari işlemler açığı artar. Çözüm, ekonomiyi soğutmaktan ve iç tasarrufları artırmaktan geçiyor. Bunun için faizlerin yüksek kalması, bütçenin daha da sıkılaştırılması ve iç talebin azaltılması gerekli.

  2* YTL’nin değer kazanmasından kaynaklanıyor. Değer kazanan iç para, ithalatın ihracattan daha fazla artması ve ticaret açığının büyümesi sonucunu doğurur. Çözüm döviz kuru uygulamasını değiştirmekten geçmektedir. Döviz kuru rejimi yine dalgalı olacak, ancak spekülatif hareketler nedeniyle YTL’nin değer kazanmasının önüne geçilecektir. Bu görev hükümete ve Merkez Bankası’na düşmektedir.
  3* “mikro yapısallara” önem verilmemesidir. Türk ekonomisi mal ve hizmet ithalatının, ihracatından yüksek olduğu yapısal bir dengesizliğe sahiptir. Giderek ithalat bağımlısı haline dönüşen bu yapıyı değiştirmeden, sorunu orta ve uzun vadede çözmek güçtür. Mikro önlemler nedir sorusuna yanıt ise sanayi, turizm ve döviz getiren diğer hizmet sektörlerinde yeni stratejilerin geliştirilmesi ile oluşacaktır.
  4* Cari açığın artışında dördüncü bir neden de, bu açığın finanse edilebilme niteliğinde yatmaktadır. Cari açık, dış kaynaklarca finanse edilmediği taktirde artmaz. Tam tersine azalma eğilimine girer ve ortadan kalkar. Türkiye bu süreci 1979, 1994 ve en son da 2001 yılında yaşamıştır. Ancak bizim gibi dış kaynaklara bağımlılığı yüksek bir ekonomide bu oluşumun vereceği acının derecesi hayli yüksektir.

  Yani;


  -Tasarrufların yetersizliği

  -Değerli YTL

  -Mikro ekonomik reform yetersizliği

  -Açığın finanse edilebilme niteliği

+ Yorum Gönder