+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Defter-i kebir (büyük defter) nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Defter-i kebir (büyük defter) nedir
  defter-i kebir (büyük defter)nedir


  Büyük defter, yevmiye defterlerine kaydedilmiş olan işlemleri buradan alarak sitemli bir şekilde hesaplara dağıtan ve düzenli olarak bu hesaplarda toplayan muhasebe defteridir. Büyük defterin diğer adı da Defteri Kebir'dir.

  Yevmiye defterlerine yapılan işlemler tarih ve işlem sırasına göre, belli bir düzenlemeye tabi tutulmadan yazılır. İşletmenin muhasebe işlemlerinin takip ve kontrolü için muhasebe kayıtlarının hesaplara dağılımının daha düzenli bir şekilde yapılmasını sağlamak ister. Bu nedenle hesaplardaki hareketliliklerin takip ve kontrolü için ayrı bir deftere ihtiyaç duyarlar. Bu hesaplarda oluşan rakamların sistemli bir şekilde bir araya getirilmesi ve dağıtılması işlevini gören deftere büyük defter (defteri kebir) adı verilir. Büyük defter tutulması zorunlu bir defterdir

  Büyük defter muhasebenin sınıflandırma fonksiyonu yerine getiren defterdir. Büyük defterlerden elde edilen rakamlar diğer muhasebe dokümanları için birer kaynak niteliği de taşımaktadır. Bu nedenle büyük defter kayıtlarının muhasebenin sağlıklı yürümesi açısından tutulmasının gerekliliği son derece önemlidir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Defteri Kebirler, Yevmiye defterlerine yapılmış olan kayıtları buradan alarak sistemli bir şekilde hesaplara dağıtan ve bu hesaplarda düzenlemeler yapan muhasebe defteridir. Kısaca büyük defterler muhasebenin fonksiyon kuralını yerine getirmektedir.
+ Yorum Gönder