+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Enflasyon muhasebesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Enflasyon muhasebesi
  Enflasyon muhasebesi

  Yüksek enflasyon dönemlerinde finansal tabloların enflasyon oranlarına göre düzeltilmesi için yapılan muhasebe işlemlerine denir. Muhasebede kayıtlı olan varlık ve kaynakların fiyat değişmelerinden nasıl etkilendiklerini gösteren ve bununla ilgili önlemler alınarak kayıtların gerçeğe uygun bir şekle getirilmesini sağlayan muhasebe sistemidir.
  Enflasyon muhasebesi, ortaya çıkan enflasyonun işletmelerdeki finansal tabloların üzerindeki etkilerini ortaya çıkarır. Enflasyon muhasebesi, işletmelerin ve işletme sahip, yöneticilerinin ayrıca işletme ile ilgilenen üçüncü kişi ve kurumların daha gerçeğe uygun kararlar almalarına yardımcı olur.

  Enflasyon bilanço üzerindeki etkileri; parasal kalemler üzerindeki etkileri ve parasal olmayan kalemler üzerindeki etkileri olmak üzere iki şekilde incelenebilir.Parasal kalem, paranın değerindeki değişmeler karşısında nominal değerleri aynı kalan ancak satın alma güçleri fiyat hareketlerine göre ters yönde değişen kalemler olarak ifade edilir.Parasal olamayan kalem, paranın değerindeki değişmelere paralel olarak nominal değerleri değişen fakat satın alma güçleri aynı kalan kalemler olarak ifade edilir.
 2. Acil

  Enflasyon muhasebesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder