+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Orkestra Şefi nedir , Orkestra Şefi ne iş yapar , Orkestra Şefi hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Orkestra Şefi nedir , Orkestra Şefi ne iş yapar , Orkestra Şefi hakkında
  Orkestra Şefi nedir  Orkestra Şefi ne iş yapar  Bir konser sırasında orkestra şefi ellerinin ve kollarının hareketiyle orkestrayı yönetir. Mü*ziğin hangi hızla çalınacağını, hangi ritmin kullanılacağını, bir çalgının ne zaman yumu*şak ya da canlı çalınması gerektiğini el kol hareketleriyle işaret eder. Bazen baton denen ince bir çubukla müzikçileri yönetir. Konser öncesinde yapılan provalarda bulunarak or*kestranın uyumlu bir biçimde çalışmasını sağ*lar. Konser sırasında önünde duran partisyon*lara baksa da müziği ezbere bilmesi gerekir. Müziğe canlılık veren ve kişilik kazandıran orkestra şefidir. Kari Böhm, Leonard Bern-stein, Herbert von Karajan, Leopold Stokovvski, Rafael Kubelik, Arturo Toscanini, Sir Thomas Beecham, Kiril Petroviç Kondraşin gerek teknikleri, gerek yorumlarıyla 20. yüzyılın önde gelen orkestra şefleridir.

  Orkestra, birçok çeşitli enstrümanın birlikte müzik yaptığı, büyüklüğü esere göre değişebilen çalgılar topluluğudur. Dört ana enstrüman grubu bulunur. (Bkz.Orkestra Çalgıları) Bazı eserlerde bir soliste eşlik ederken aynı zamanda koro ile birlikte de kullanılmıştı. Her enstrüman grubunun farklı teknik özellikleri, tınısı ve önemi vardır. Besteci ifade etmek istediği konuyu ya da duyguları bu enstrümanların ses tınılarına veya çalınma tekniklerine göre kendine en yakın şekilde, belirli bir teknik bilgi ve mantık içerisinde kullanır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  orkestra şefleri orkestrayı yönetirler aslında büyük sorumluluk altındadırlar çünkü orda bulunan ve orkestra dakilerden sorumludurlar ve onları doğru şekilde yönetmeye çalışır
+ Yorum Gönder


orkestra düzeni