+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Bağlama Nasıl Yapılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bağlama Nasıl Yapılıyor
  Bağlama Nasıl Yapılıyor  Bağlama Hakkında Bilgi


  Anadolu’ya ait melodileri, türküleri var oldukları anın canlılığı ile bize taşıyor bağlama. Halk müziğinin ana enstrümanlarından olan bağlama türkülerde türküler bağlamada can buluyor yüzyıllardır. Uzun saplı, perdeli, armudi gövdeli, telli ve genellikle mızrapla çalınan bir çalgı bağlama.
  Bağlamanın yapılmasında ilk sırayı alan unsurlar ise sabır ve emek. Kastamonu’da bağlama yapımında akla gelen ilk isim Bekir TEKELİ. Bekir usta abileri Ahmet ve Ali Tekeli’den öğrendiği bu zanaatta yarım asrı doldurmuş neredeyse bu sebeple onun elinden çıkan her bağlama özel ve ayrıcalıklı. Bir ağaç gövdesi Bekir ustanın elinde bağlamaya dönüşür. Önce kalıpla çizilen bağlama gövdesinin kaba hali oluşturulur. Keser ile bu teknenin dış yüzeyine şekil veriliyor. Armudi biçimde hafif yassı görünümlü olan gövdenin yapımın en çok tercih edilen ağaçlar; dut, kestane, meşe, gürgen, kavak ve maundur. Dış yüzeyi pürüzsüz hale getirilen teknenin oyulması da ayrıntılı bir çalışmadır. Oyulan tekne iyice temizlendikten sonra artık önceden hazırlanan sap ile birleştirilir. Mengene ile sıkıştırılan bağlama kurumaya bırakılır. Sıra göğüs kapağı yapılmasına gelir. Göğüs tahtası tek parçadan oluşabildiği gibi birkaç parçadan da oluşabilir. Hazırlanan göğüs kapağı ve ek parçalar gövdeye yapıştırılır. Göğüste kızılçam, ladin gibi ince elyaflı etli ağaçlar idealdir. Bağlamaya son şeklini vermek için ince uğraşların zamanı gelir. Bağlamanın sapı zımpara ile gerektiği kadar inceltiliyor. Ve cilalama işlemi yapılır. Perdelerin bağlanması ve tellerin takılması ile bağlama neredeyse hazır.

  Bağlama ya da saz Türk Halk Müziğinde yaygın olarak kullanılan telli bir çalgı türüdür.

  Yörelere ve boyutlarına göre değişik isimlerle tanınır. kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tanbura, tar, v.b.

  Kullanılan tekniğe göre mızrap veya parmaklar ile çalınır. Parmaklarla çalma tekniğine şelpe ve dövme denir. Genellikle altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere toplam 7 tellidir.Tezene ile çalınır.
  Bağlama ailesi

  Bağlama, kullanım amaçlarına göre farklı tür ve boylarda çalınmaktadır. Günümüzde genellikle aşağıdaki türlerle tanınır.

  Cura (en küçük boy)

  Çöğür (kısa kol bağlama)

  Kısa saplı bağlama (yakın zamanda geliştirilmiş bir bağlama türü)

  Tanbura (uzun kol bağlama)

  Divan sazı (büyük boy bağlama)

  Meydan sazı (en büyük boy bağlama, kullanılmamakta.ffghrfhrthgdger..)
  Bağlama düzenleri

  Halk müziğinde çoğunlukla karşılaşılan düzenler şunladır: (Parantez içindekiler, üst, orta ve alt tellerin çekilmesi gereken seslerdir).

  Bağlama düzeni (La, Sol, Re)

  Bozuk düzeni, kara düzen (Sol, Re, La)

  Misket düzeni (Fa#, Re, La)

  Fa müstezat düzeni (Fa, Re, La)

  Abdal düzeni (La, Re, Sol)

  Do müstezat düzeni (Sol, Do, La)
  Bağlama Metodları

  Alt Tel : (Boş: Re) Mibemol, Mibemol 2, Mi, Fa, Fadiyez 3, Fadiyez, Sol .

  Orta Tel: (Boş: Sol) Labemol, Labemol 2, La, Sibemol, Sibemol 2, Si, Do .

  Üst Tel : (Boş: La) Sibemol, Sibemol 2, Si, Do, Dodiyez 3, Dodiyez, Re . <
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bağlamanın yapılışı çok eskilere dayanır zira kültürümüzdede yeri çok ayrıdır modern dünyaya yeni yeni girsde bu müzik aletinin yeri bambaşka
+ Yorum Gönder