+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Anemi Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MAJİX
  Devamlı Üye

  Anemi Kısaca Hayatı
  [B]Anemi kısaca biyografisi

  anemi.jpg

  Biz bir tür şizofren grup gibiyiz Anemi, 1996 yılının ekim ayında Buca Anadolu Lisesi`nde lise grubu olarak kurulan ve ilk yıllarında birçok lise konseri, üniversite şenlikleri ve festivallerde yer aldı. İlk demo çalışmaları olan Polifarma`yı 98 yılında stüdyo Negatif`de kaydetti. Hemen ardından ikinci demo kaydı Mülteci`yi yayınladı. Anemi grubu geçirdiği eleman değişikliklerinden sonra vokal de Orbay Sakarya, elektro gitar ve vokal de Yankı Sivrikoz, bas gitarda Soner Sufi Kırgız, davulda Mehmet Unayağyol ile yoluna devam etmektedir. Grup ile İzmir, Bornova`da bulunan Ooze Rock Bar’da gerçekleştirdikleri konser performansı öncesinde bir röportaj :
  — Grubun oluşum sürecini bize anlatır mısınız?
  Soner: Grup 1997 yılında İzmir Buca Anadolu Lisesi’nde lise grubu olarak kuruldu. Ondan sonra grupta bir takım eleman değişiklikleri oldu. Ama grubun esas liseden beri çıkma olan müzisyen takımı yine Yankı, Soner, Mehmet. Gruba Orbay sonradan katıldı. Kısacası bu.
  Yankı: Grubun oluşum süreci içinde birçok eleman değişikliği oldu ama bir şey sabitti. Yani elemanlar gelip çıksa da en azından inanılan bir şey dâhilinde yola çıkılmıştı. Bu o zamanlardan yani liseden beri düşüncemiz olan bir şeyden ve bizim 3 sene öncesinde barlarda çıkmaya başlamamızla bu grubun asıl başlangıcı o zaman alınmış oldu. İnsanların yeterli anlamda bizi tanıması ve asıl bu grubun oluşması 3 sene önce bir blues barda çıkmaya başlamamızla beraber oldu.
  — Yaptığınız müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
  Yankı: Biz aslında bir tür şizofren grup gibiyiz yani şöyle; iki tane karaktere sahip grup. Bardaki Anemi diye bir şey var, bar repertuarlarına sahip. Bir de kendi müziğini yapan Anemi diye bir grup var. Bardaki Anemi genellikle seyirci bazında çalışıyor. İnsanların dinlemekten zevk aldıkları şeyleri, insanlara yoğun bir performansla sergilemek gerek. Ama eğer ki kendi yaptığımız müziği anlatmak gerekirse, ileride çıkacak albümümüzde olacak, yapılacak müzik genellikle söz tabanlı, yani ağırlık sözlere verilmiş olarak, müziği ise performansa yönelik, bir nevi Türk deyimiyle gaz halde olanlar. Aralarında balatlarda olacak tabiî ki. Özellikle sözler çok yoğun ve çok duygusal olduğu için ve biraz edebiyat üzerinden gidilerek yazıldığı için daha çok sözlerin dikkat çekeceğini düşündüğümüz bir müzik yapmaya çalışıyoruz.
  Soner: Ya sanırım albüm soundu biraz daha sahne soundundan daha yumuşak olacak. Sahne soundumuz gayet sert. Diğer rock gruplarına göre diyeyim. Albümde bunun biraz daha tersi olacak yani.
  — Albümde bulunacak şarkıların sözleri bir kişiye mi ait olacak?
  Soner: Besteler ve sözler şuan da hepsi Yankı’ya ait.
  —Grupta birçok eleman değişikliği oldu. Grubun son halinden tüm grup elemanları memnun mu?
  Mehmet: Şimdi şöyle bir şey var. Sorunun sonundan başlayalım, son halinden memnunuz. Son halinden memnun olmasak her halde son hali diye bir şey olmaz da ama bunun dışında da bir de şey var, grup elemanlarının değişikliği özellikle sürekli birlikte olmayı gerektiren ve paradan çok sanat için ya da kendi yaptığı müziği ön plana çıkartmak için kurulan gruplardır rock grupları. Çünkü Türkiye‘de o kadar da çok fazla para kazandıran bir sektör değildir rock müzik. Haliyle eleman bulurken de biraz daha müziğe âşık insanları ve biraz daha sorumluluk sahibi insanları seçmek gerekiyor. Yaklaşık 8-9 senedir bir fiil Anemi grubu ile birlikteyim ve buradan öğrendiğim tek şey şu; eğer bir grupta çalacaksanız ya da bir grup kuracaksanız iyi müzisyen, kötü müzisyen olması tamamen üçüncü hatta beşinci sırada. İlk önce o insanın çalışkan olması, verdiği sözleri tutması, arkadaşlarına karşı sevgi ve saygı denilen çok büyük bir ikilemin baş temsilcisi olması lazım.
  Yankı: Sorunun son kısmı “memnun musunuz?” sorusuna asıl cevap şey de olabilir; şuan da grupta en azından huzur var. Yani bir kişi diğerinden geride değil. Herkesin mesela ben atıyorum üç birim ilerlediysem Soner’de üç birim ilerliyor, Orbay’da üç birim ilerliyor, Mehmet’te üç birim ilerliyor. Hatta çoğu zaman aramızdan birisi biraz daha fazla çalışıp diğerlerini teşvik ediyor. Ben birçok müzisyen insan tanıyorum, birçok grubunda çalışma sistemini biliyorum ama bu kadar fazla çalışan, bu kadar emek veren, hayatını bu kadar da fazla bu işe adayanını görmedim açıkçası ve bu eleman değişiklikleri biraz bu açıdan oldu.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  gurup anemi gurup bir çok kez elaman değişimine uğraşada hep kendisine has müziklerini yaptılar genelikle festivallerde konser gurup sevilen sanatçılar arasındangeliyor
+ Yorum Gönder


grup anemi,  anemi,  anemi grup,  yankı sivrikoz,  grup ANEMİ,  mehmet unayağyol