+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Müzzeyen Senar Hayatı Yaşamı Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Müzzeyen Senar Hayatı Yaşamı Biyografisi

  Müzzeyen Senar Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi

  mzzeyensenar4.jpg
  Türk Sanat Müziği'nin ünlü sesi Müzeyyen Senar, 1919 yılında dünyaya geldi. Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Hayranlık uyandıran bir sese sahip olan bu yetenekli kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstadları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.
  Kemal Niyazi Bey ve Hayriye Hanım'ın desteğiyle TRT Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

  Müzeyyen Senar'ın yeteneği Türk sanat müziğinin büyük hayranı Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

  Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk müziğine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

  Türk Sanat Müziği'nin büyük sesi, Devlet Sanatçısı Müzeyyen Senar'ın, sanat hayatı konser ve albüm hazırlıklarıya devam ediyor
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  müzzeyen senar ünlu sanatçılarımızdan olan usta bir çok plak bir çok beste yapan sanatçı hala çalışmalarına devam eden santçılardan
+ Yorum Gönder


müzeyyen senar hayatı,  müzeyyen senar ve atatürk