+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Esat Kabaklı Biyografisi, Esat Kabaklı Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Esat Kabaklı Biyografisi, Esat Kabaklı Hayatı

  Esat Kabaklı (D.1954, Elazığ), Türk Halk Müziği sanatçısı.

  esatkabakl5.jpg


  Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini ve ardından da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarını bitirdi (1986).

  Elazığ Musiki Cemiyetinde kurduğuHalk Müziği Topluluğunu uzun yıllar yönetti.

  1982 yılında TRT Erzurum Radyosu T.H.M. Ses Sanatçılığı Sınavını birincilikle kazanan ve Erzurum Radyosunda bir yıl görev yapan Esat Kabaklı, 1983 yılında İstanbul Belediye Konservatuvar Türk Halk Müziği İcra Heyetinde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Ayrca TRT İstanbul Radyosunun T.H.M. emisyonlarında yer aldı. 1986 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosunda on iki yıl süre ile görev yaptı. 1998 yılında tekrar İ.Ü. Devlet Konservatuvarına geçti. Halen bu kurumda, sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğunun Şefliğini yürütmektedir.

  Türk Halk Müziği genel repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan sanatçılardan birisi olan Kabaklı, ses sanatçısı olarak yurdun pek çok yöresinde ve bu arada yurtdışında da konserler verdi.

  Oğul (1997), Kirve Memi (2000), Yalnız Türküler / Göç (2002) ve Siyah Beyaz Türküler / Sürgün(2005) adlı dört albümü bulunan Esat Kabaklı evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

  Ayrıca Esat Kabaklı “Şeyhül Muharririn” Ahmet Kabaklı’nın yeğeni ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı’nın amcaoğludur.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  esat kabaklı halk ozanı eğitimini itü alan sanatçımız 4 albüm doldurmuştur ve çok sevilen sanatçı hala dinlenmekte beğenilmektedir
+ Yorum Gönder


esat kabaklı,  esat kabakli