+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Muharrem Temiz Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Muharrem Temiz Biyografisi
  Muharrem Temiz Biyografisi
  muharremtemiz1.jpg


  Muharrem Temiz 1962 yılında Arguvan ilçesi Kuyudere (Mineyik) köyünde doğmuştur. Dedesi Aşık Hasan Hüseyin ORHAN, Babası İbrahim Mamo TEMİZ(Seyit Meftuni) yörenin önemli aşıklarındandır.

  İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Adana`da tamamladıktan sonra 1980-81 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü`e girdi. 1988 yılında mezun oldu.

  1989 yılında TRT`de tonmaister olarak olarak göreve başladı.
  1998 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü T.H.M Anasanat dalında yüksek lisansını tamamladı.

  Dededen babadan gelen bağlama çalma ve türkü söyleme geleneğini devam ettirmektedir.
  Arguvan ve çevresi Alevi-Bektaşi İnanç ve müzik kültürü ile ilgili araştırma ve derlemeler yoğun çalışma alanıdır.

  Merkezi İstanbul`da bulunan Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür-Vakfı kurucularındandır. Vakıf bünyesinde birçok kültürel çalışmalara öncülük etmiş, Arguvan Yöresine ait Türkülerden oluşan, Arguvan Ezgileri 1 adlı kitabı, Arguvan Türküleri 1-2 ve Arguvan Halk Aşıkları 1 adlı kaset çalışmalarını vakfa kazandırmıştır.

  Arguvan kültürü ve Vakıf adına her yıl yapılan, geleneksel Arguvan Türküleri ses yarışmasının koordinatörü ve yapımcısıdır.

  Sanatçı halen özverili çalışmalarını devam ettirmektedir. Yaptığı araştırma ve derleme çalışmalarıyla birçok türkünün, deyişin tanınmasını sağladı. Derlediği türküleri ve birikimlerini albümlerine aktararak halk müziği dinleyicileriyle paylaştı.

  -Arguvan Deyişleri
  -Yare Dokunma
  -Dost İle Demler
  -Firkat adlı dört albüm çalışması vardır.
 2. Ziyaretçi

  hayatımda gördüğüm ve dinlediğim en güzel ses ve en güzel insanlardan bir tanesi umarım herşey gönlünüzce olur alevi kültürünü en iyi şekilde devam ettirirsiniz teşekürler
+ Yorum Gönder


muharrem temiz,  muharem temiz,  muarem temiz,  MUHARREM TEMİZ