+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Orhan Gencebay Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orhan Gencebay Kimdir Kısaca Hayatı
  Kısaca Orhan Gencebay Kısaca Kısaca Hayatı 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Orhan Gencebay


  Orhan Gencebay (d. 4 Ağustos, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür.

 3. Ziyaretçi
  Saol bilgiler çok işe yaradim sayeseinden yüz aldim
 4. Ziyaretçi
  bu ne böyle kısa dedikte bu kadar kısamı dedik biraz adamdan bahsetseydin nerde doğdu annesinin adı ne babasının adı ne biraz onlarıda yazsaydın yani en azından işimize yarardı

 5. Zarafet
  Üye
  bu ne böyle kısa dedikte bu kadar kısamı dedik biraz adamdan bahsetseydin nerde doğdu annesinin adı ne babasının adı ne biraz onlarıda yazsaydın yani en azından işimize yarardı
  Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi "yanlıştır ve eksiktir" gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960'larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.
  Müziğe 6 yaşında, Rus konservatuvarı mezunu ve aslen Kırım göçmeni eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başladı. 10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi isimli eseri yaptı. 13 yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise bağlama çaldı. Samsun ve İstanbul'da halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. Kendi açtığı müzik dershanelerinde öğretmenlik yaptı. İlk profesyonel bestesi "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin"i 14 yaşında yaptı.

+ Yorum Gönder


orhan gencebay hayatı kısa,  ORHAN GENCEBAY kısaca hayatı,  orhan gencebay kisa hayati,  Orhanesenkimdir