+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Sabahat Akkiraz - Biyografisi kısaca hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Sabahat Akkiraz - Biyografisi kısaca hayatı

  Sabahat Akkiraz Hayatı Hakkında Bilgi


  fft5_mf666976.Jpeg


  Sabahat Akkiraz 1955’te Sivas’ta doğdu. Ailesinde müzikle uğraşanlardan etkilendi. Akkiraz'ın sanata yönlenmesine ise ilkokul öğretmeni öncülük ederek, baba Akkiraz bu konuda ikna etti. Böylece, Sabahat Akkiraz, daha 13 yaşında Arif Sağ ve Orhan Gencebay’ın sazları eşliğinde ilk 45’lik plağını Mahmut Erdal ile çıkardı. Aynı yıl ailesiyle birlikte Almanya’ya yerleşti. Orta ve lise eğitimini bu ülkede tamamladı. Bu süreçte müzikten hiç kopmadı. Ustalarım dediği; Feyzullah Çınar, Aşık Daimi, Davut Sulari ve Muhlis Akarsu ile tanıştı ve desteğini gördü. 1983 yılında ilk profesyonel albümü "Şafak Söktü"yü Musa Eroğlu ile yaptı.

  1985 yılında İstanbul'a taşındı ve aynı yıl Arif Sağ ile çalışmaya başladı. Şimdiye kadar 13 albüm, 7 LP yaptı. Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği Türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. Seslendirdiği derlemeleri dışında yüzlerce derlenmiş eseride arşivinde bulunmaktadır. 1996 yılında London Jazz Festivaline davet edildi. Grand Union Orchestra ile Echoes From Anatolia (Anadolu'dan Yansımalar) projesini hazırladı. Başta London Jazz Festivali olmak üzere Londra, Dublin ve Glasgow da 10 konser yaptı. Bu çalışma aynı zamanda bir halk müziği sanatçısının jazz ve Türküler üzerine hazırladığı ilk uluslararası proje olması açısından da önemlidir.

  1999 yılında Queen Elizabeth Hall’de "Womens of Tradition’’ projesinde Türkiye'yi temsil etti. Aynı yıl Echoes from Anatolia konserleri Redgold Music tarafından kaydedildi ve tüm dünya da satışa sunuldu.

  2000 yılının Şubat ayında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Fransa’ya davet edildi. 11 Subat 2000 Cite de la Musique Paris, 13 Şubat 2000 Dieppe Ulusal Sahne, 15 Şubat 2000 Saint Claude Şehri kültür merkezinde 3 konser verdi. Aynı yılın Haziranında Lyon da "Doğu Festivaline" çağırıldı. 25 Kasım 2000 de Etnik müziğin mabedi kabul edilen "Theatre de le ville" de konser verdi. Fransız-Belçika ortak yapımı olarak hayatı ve çalışmaları belgesel yapıldı. Bu belgesel Mezzo ve Muzzik adlı tv kanallarında yayınlandı. Belgesel yakında tüm dünyada yayınlanacaktır. 2001 Şubatında Hollandalı ünlü şanson şarkıcı Jasperina De Jong ile 5 konserlik Hollanda turnesi yaptı. 31 Mart–1 Nisan tarihlerinde Brezilyanın Sao Paolo kentinde iki konser veren Akkiraz Türküleri ilk defa Güney Amerika'ya okyanus ötesine taşıdı.

  Sanatçının yukarıdaki konserlerini ve organizasyonlarını gerçekleştiren HITIT Production tarafından yapılan; belgesel film, Brezilya konseri ve şu anda Fransa'da piyasaya çıkmış olan ve tüm dünyada satılacak LONG DISTANCE label'inin ürünü "CHANT ALEVIT" SABAHAT AKKIRAZ CD'si, HITIT'in sanatçıyı tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalardır. Ayrıca Akkiraz, Almanya'da ilk kez Türk olmayan dinleyicilere 6 Ocak 2002 tarihinde Almanya'nın Duesseldorf şehrinde, Fransız Kültür Merkezinde konser verecektir.


  Albümleri
  Şafak Söktü-1983
  İnsana Muhabet Duyalı-1985
  Bir Gerçeğe Bel Bağladım-1986
  Boş Yere Kavgayı Zahmet Biliriz-1987
  Fazilet-1988
  Yalan Dünya-1990
  Bendeki Yaralar-1992
  Dostların Anısına-1993
  Dağlar Kardeşimi Geri Verin-1994
  Yiğit İnsanların Türküleri-1996
  Türkülerle Gide Gide-1998
  Yüreğimin Sesi-1999
  Deli Derviş-2000


 2. Mesport
  Moderators

  Sabahat Akkiraz (1955 Sivas - ). Türk halk müziği sanatçısı. Güçlü, kendine has sesi, ve yorumu ile tanınır.

  Müzik eğitimine aile içinde başladı. Çocukluk yıllarında, ailesi ile birlite Almanya'ya göç eden sanatçı, ilk ve orta okulu bu ülkede bitirdi.
  Daha sonra Türkiye ye dönerek profesyonel anlamda ilk albümünü çıkardı. İlerleyen yıllar içinde Arif Sağ, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Davut Sulari gibi sanatçılarla çalıştı.

  Çok özgün kabul edilen ses tonu ve olağanüstü yeteneği , dünya üzerinde etnik müziğin en iyi tanınan isimlerinden biri olmasını sağladı. Pek çok kez ülke dışında konserlere katıldı, yabancı albümlerde çalışmaları ve derlemeleriyle yer aldı. batı müziğine verdiği önemi konserlerinede yansıttı.mutevazi kisiligiyle herkesin sevgisini kazandi.

  Albümleri
  * Şafak Söktü
  * İnsana Muhabet Duyalı
  * Bir Gerçeğe Bel Bağladım
  * Boş Yere Kavgayı Zahmet Biliriz
  * Fazilet
  * Yalan Dünya
  * Bendeki Yaralar
  * Dostların Anısına
  * Dağlar Kardeşimi Geri Verin
  * Yiğit İnsanların Türküleri
  * Türkülerle Gide Gide
  * Yüreğimin Sesi
  * Deli Derviş
  * Lamekan
  * Kaygusuz
  * Konserler
  * Seyran
  * Külliyat

+ Yorum Gönder


sabahat akkiraz kısaca hayatı,  sabahat akkirazın kısaca hayatı