+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Karadeniz Kemençesinin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Karadeniz Kemençesinin özellikleri
  Karadeniz Kemençesi nerelerde çalınır
  Yaylı bir Türk Halk çalgısıdır. Adından da anlaşılacağı üzere Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olarak kullanılan bir çalgıdır. Kemençenin tekne kısmı dut,erik,ardıç ağaçlarından yapılmaktadır. Yayın çubuğu ise genellikle gül ve şimşir ağaçlarından yapılmaktadır. Yayın uç kısımlarına at kuyruğu kılları bağlanmaktadır.
  Kemençe üç telli bir çalgıdır. Kemençeye eskiden bağırsaktan yapılan kiriş teller takılırken, günümüzde daha çok madeni teller kullanılmaktadır.

  Kemençe perdesiz bir çalgıdır. Her türlü kromatik sesleri kolaylıkla elde etmek mümkün olabilmektedir. Kemençe genellikle iki tele aynı anda basılıp paralel dörtlü sesler elde edilerek çalınmaktadır. Ayrıca bilek hareketleriyle sağlanan özel bir çalım tekniği ile çalınmaktadır. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Karadeniz kemençesi küçük ebatlı ve tiz sesli yaylı çalgılardandır. Hem neşeli horonların hem de Karadeniz ağıtlarının, türkülerinin vazgeçilmez enstürmanıdır. Yerel kemençeciler çocukluktan itibaren kemençe çalmaya başlarlar.
+ Yorum Gönder


kemençenin özellikleri,  karadeniz kemençesi özellikleri,  karadeniz kemençesinin özellikleri,  kemençe özellikleri,  kemençe özellikleri kısaca,  kemence özellik