+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Klarnet nasıl çalınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Klarnet nasıl çalınır
  Klarnet:
  Tahta üflemeli bir çalgıdır.Alt kısmı geniş, üst tarafa doğru daralan bir tahta borudur.Üç kısımda incelenebilir:
  1.Bu kısma huni denir.Obuada olduğu gibi, çalgının en geniş kısmıdır.Orta kısma girebilecek şekilde sona erer.Böylece ikinci ve üçüncü kısımlar birbirine eklenmiş olur.Bu kısmın kalın seslerine “şalümo” adı verilir.
  2.Klarnetin mekanizması bakımından en ayrıntılı kısmıdır.Çalgının en parlak sesleri bu parçadan elde edilir ve bu seslere “kleron” denir.Üçüncü kısma girebilecek şekilde son bulur.
  3.Bu kısım, obuada olduğu gibi en dar bölüm değildir.Üçüncü kısımdan sonra ayrıca iki ek kısım daha vardır ve çalgı bu eklerle son bulur.Ek kısımlardan birincisine “bek” denir.Varil, klarnetin öteki çalgılarla akort edilmesine yarar.Bek kamışın bir bilezik aracılığıyla kendi üzerine bağlanmasından sonra, klarnetin sonuncu parçası durumundadır.En tiz sesler, bu üçüncü bölümde yer almışlardır.
  Klarnetin kamışı tek kanatlıdır.Obua kamışı kadar hassas ve ince bir parçadır.Sürtünme sonucunda bozulmuş, çatlamış veya kırılmış olan uç taraf, sağlam halindeki kalitede ses veremez.
  Mekanizma 19 perdeden oluşur.Her perdenin bir veya iki, alttan ve üstten itici bir yayı vardır.Yaylar çelikten yapılmıştır ve levha halinde veya yuvarlaktır.Perdeler ise birbirine millerle bağlanmıştır,madenden yapılmışlardır.Mekanizmanın öbürkü kısımları gümüş veya nikeldendir.Ağaç kısmı ise genellikle abanoz veya sedirden imal olunur.
  Klarnet, en iyi ve tatlı “piyano” yapan bir orkestra çalgısıdır.Yaylı çalgılarla yarışacak kadar bir hafif sese karşılık, kulak yırtıcı bir çığlığa varabilecek ölçüde sert bir ses kalitesine sahiptir.Crescendo ve Diminuendo bakımlarından ise piyano kadar güvenilirdir.
  Klarnetin 1690 yılı dolayında Nürnbergli Johann Christopher Danner tarafından ilk olarak yapıldığı söylenmektedir.Daha sonra Viyanalı Statler, İvan Müller ve Klose, 18432 te yaptığı çalgıya Böhm mekanizmasını koymuştur.
  Orkestrada ilk kez 1770’ te Mozart’ın “Paris Senfonisi” nde girmiştir.Daha sonra hemen bütün besteciler, klarnetin yüksek ajilitesinden ve derinlemesine inen gizemli ses renginden yararlanmışlardır. 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Kısaca Klarnet nasıl çalınır  Öncelikle klarnete yeni başlayan dostlarımız icra ve tekniklerini kolaylaştırmak için enstrümanlarını çok iyi tanımalıdırlar.Bunun için ise boş vakitlerinde klarnet çalışmadan önce 10 dakika boyunca klarnetleri ile oynamalıdırlar. Eğer enstrümanınızdan ne istediğinizi bilirseniz, enstrümanınız size bu konuda yardım eder ve istediğinize rahatça ulaşabilmenizi sağlar. Bunun için ise mutlaka enstrümanınıza büyük bir sevgi ile bağlanmanız gerekmektedir.

  Klarnete yeni başlayan dostlarımızın henüz dudak ve yüz kasları gelişmediği için klarnet üflerken ilk etapta bazı zorluklar ile karşılaşması mümkündür. Bu zorluklar ise doğru ses frekansını verememe , iyi bir ton verememe gibi teknik sorunlar olabilir.Bu yüzden yeni başlayanlar önce uzun ses üfleme çalışmaları yapmak zorundadırlar.Ancak bu çalışmada da gerekli verimi alabilmek için klarnetimizi ağzımıza uygun bir pozisyonda yerleştirme ve bu pozisyonu oturtma çalışması yapmalıyız.

  Klarnet ağızlığını (beki) dudağa yerleştirme çalışması ;

  Bekin üst kısmına üst dişlerimiz destek alınacak şekilde oturtulur ve alt dudak hafifçe içeri doğru bükülüp , bekin ağzımızda kalan kısmı yaklaşık bir cm olacak şekilde alt dişlerin üzerine yerleştirilir.

  Bekin ağaza nasıl alındığını ve beki dudağa oturtma çalışmasını yaptıktan sonra doğru sesi çıkartma çalışmasına geçilebilinir.

  Daha öncede bahsettiğimiz üzere doğru ses frekansını ve kaliteli bir tonu çıkartabilmek için mutlaka uzun ses çalışması yapmak zorundayız.Yeni başlayan dostlarımız her gün mutlaka minimum 30 dakikalarını uzun ses üflemeye ayırmak zorundadırlar.

  ^^Teknik için ton asla feda edilmemelidir.

  ^^ İyi bir ton , bir performansçının en değerli varlığıdır.İyi bir ton üretebilmek için ”tü” hecesi telafuz edilerek dilin kısa bir hareketiyle yeterli bir hava enstrümanın içine doğru üflenmelidir.

  Pes sesler-Alçak tonlar üflenirken dudaklar daha serbest olup , kamışa fazla baskı gerekmezken,

  tiz sesler yüksek tonlarda daha çok baskı gerekir ve kamış o oranda alt çene ve dudak yardımı ile sıkılıp gerekli baskı verilir.

  İyi bir icracı olabilmek için ; klarnet icra ve teknik çalışmaları düzenli bir şekilde çalışılıp , her gün pratik yapılıp , adım adım uygulanarak ilerlenmelidir.

  İyi bir icracı olabilmek için ; nota bilinip , enstrüman notasıyla icra edilip , tonun zerafeti ve dilin hafifiliğine sahip olunmak gerekmektedir.

  Ton çalışmaları gerekli ölçüde yapılıp , oturduktan sonra klarnet hakimiyeti için gerekli parmak hızlandırma çalışmalarına geçilmelidir. Ton üretirken özellikle hızlı pasajlarda parmaklar ve dil kusursuz bir uyum içinde çalışmalıdır ve bunun için parmak hızlandırma çalışmaları yeterli ölçüde yapılıp klarnet hakimiyeti sağlanmalıdır.

+ Yorum Gönder


klarnet nasıl çalınır,  kılarnet nasıl çalınır,  klarnet nasıl üflenir