+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Bemol diyez sıralaması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bemol diyez sıralaması
  Bemol diyez sıralaması

  Bir parçada yer alan ve o parçanın tonunu belirleyecek olan arızalar, portede parçanın en başına, sol anahtarından, sonra ve ölçü zamanından önüne yerleştirilir. Bu sayede kolaylıkla parça başına yerleştirilmiş arızalara bakılarak, parçanın tonu anlaşılabilir. Bu durum “tonal donanım” olarak adlandırılır. Yandaki örnekte görülebilir.

  Tonal donanımda diyezler veya bemoller belli bir sıraya göre yer alır. Fa diyezden sonra re diyez gelmez. Diyez sırası şu şekildedir: fa, do, sol, re, la, mi, si ve bemol sırası ise: si, mi, la, re, sol, do fa’dır. Bemol sırası, diyez sırasının tersidir. Arızasız yani diyez veya bemol almayan ton, “do majör” tonudur. Sonraki diyezli tonları aldıkları ,arızalara göre şöyle sıralayabiliriz.


  Bemol diyez sıralaması3.gif

  Tonal donanımını bildiğimiz diyezli bir tonun adını belirlemek için nasıl bir yol kullanırız? Örneğin iki diyezli tonda, diyez sırasına göre fa diyez ve do diyez kullanılacaktır. Tonda kullanılan diyezlerde, diyez sırasına, göre en sonda kalan diyez bulunur. Bu ton için, do diyezdir. (Yukarıdaki örnekte de görüleceği gibi, diyez sırasına baktığımızda do diyez, fa diyezden sonra geliyor.) Bulunan bu diyezi nota olarak (do notası olarak) düşünelim; bir üstünde ,kalan nota (Re notası), tonun ismini verir. Bu durumda ton “re majör” olmaktadır. Aynı işlemi örneğin, dört diyezli ton için uyguladığımızda, diyez sırasına göre dört diyezli tonda yer alacak diyezler, fa diyez, do diyez, sol diyez ve re diyezdir. Tonal donanımda son sırada yer alan diyez re diyez olduğuna göre, ton adını bir üstündeki notadan alarak “mi majör” olur. 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Bemol diyez hakkında bilgi  Örnek:
  E---3------5---
  Sol La

  3 perde sol ve 5 perde La ise buna göre 4 perdedeki nota Sol diyez (çünkü bi perde sola kayiyoruz) VE La bemol (çünkü bi perde saga kayiyoruz)

  e--3---- e--5-
  B--3---- B--5-
  G--4---- G--6-
  D--5---- D--7-
  A--5---- A--7-
  E--3---- E--5-
  Sol La

  La dan bi perde saga dogru kaydigimizdaysa Sol Diyez, Sol dan da sola kaydigimizdaysa La Bemol olur yani =>

  e-----------4---------
  B-----------4---------
  G-----------5---------
  D-----------6---------
  A-----------6---------
  E-----------4----------
  G# Yada Ab


  Ayni olan akorlar mesela:
  Eb = D#
  Dbm = Cm#
  Bb = A#

+ Yorum Gönder


diyez ve bemol sırası,  diyez bemol sırası,  diyez,  bemol,  bemol ve diyez sırası,  bemol sırası