+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Klasik Müziğin Beyne Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Klasik Müziğin Beyne Faydaları
  klasik müziğin beyne faydaları nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Klasik Müziğin Beyne Faydaları Hakkında Bilgi

  Binlerce öğrenciye sahip olan the center for new dıscoverıes ın learnıng yıllardan beri hem derslerde hemde öğrencilerin ders çalışmalarında müziğin kullanımını araştırmaktadır.mozart ve barok dönemine ait belirli parçalar dakikada 60 vuruşluk tempolarla kayıt edilmiş olanlar ve bunları kullanan öğrencilerin daha sakin olduklarını,daha uzun çalışabildiklerini,daha çabuk öğrendiklerini ve daha uzun süre anımsayabildiklerini ve de öğretmenlerinden aldıkları bilgi kadarı ile de daha iyi notlar aldıkları ortaya konulmuştur.doğru tempoda kaydedilmiş bu özel müzik parçaları en yüksek öğrenme anımsama etkisi için beynin sağ ve sol bölümlerini harekete geçirir.müzik beynin sağ tarafını harekete geçirirken çocuğunuzun okuduğu ya da sesli söylediği sözcükler beynin sol tarafını harekete geçirir.araştırmalara göre bu da insanların öğrenme potansiyelini 5 kat arttırır.kulağınız düzenli,saniyede bir vuruşluk barok müziğini duyduğunda kalbinizde tempoya uygun olarak düzenli bir şekilde atar.bu rahatlamış ve aynı zamanda zinde durumdayken zihniniz daha kolay konsantre olabilir.müzik fizyolojik durumumuzu karşılar ve onu etkiler.ağır zihin çalışmaları gerektiren işlerde nabzımız ve kan basıncımız artar ve genelde bu durumdayken konsantre olmak çok zordur.barok dönemine ait ve mozart'a ait parçaların tempoları düşünüldüğünde özellikle seçilmiş olan bazı eserler ve cd ler kan basıncı ve nabzı düşürürken aynı zamanda öğrenme yeteniğimizide artırır.ders çalışırken iş yerinde araba kullanırken ve ya oturduğunuz yerde mozart,vıvaldı,johann pachelbel,handel,johann sebastıan bach,tomaso albınonı gibi bestecilerin müziklerini dinlemenin sayısız faydaları vardır.ayrıca anne hamileyken eğer klasik müzik dinlerse anne karnındaki bebeğede zeka ve ruh sağlığı açısından daha iyi etki ettiğine dair araştırmalarda vardır.müzik dinlemek insanların daha etkili düşünmesini sağlamaktır ayrıca zekayı olumlu yönde etkilemektedir beyindeki kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin yenilenmesini sağlar yeni lisan ve diller öğretmeyi daha kolay hale getirir ve insanların daha güzel ve akıcı konuşmasını sağlar aynı zamanda müzik insan ruhunda değişikler meydana getirir sosyal münasebetlerimizi artırır müziğin insan vücuduna psikolojik tesirleri vardır doğumda stres azaltmada kullanılır psikolojik hastalarda motor sinir sistemi hastalıklarında fizik tedavi metodu olarak kullanılır ayrıca müzik tedavi türlerinde ise konuşma güçlüğü çekenlerde kullanılır nefes kontrolünün nasıl sağlandığı öğrenilir yaşlılarda hafıza kayıplarının tedavisinde kullanılır insanlarda bir enstürman ve alet çalma ve grupla çalışma insanın kendine güven duygusunu arttırır ayrıca motivasyon eksikliği bulunan insanlarada müzik iyi gelmektedir ve müzik kendimizi ve kültürümüzü anlamamıza yardımcı olur ve insanın kendine güven duygusunu arttırır herkese bol müzikli günler dilerim.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Klasik Müziğin Beyne Faydaları hakkında yazı
  Klasik müzik dinlemenin insan psikoloji ve eğitimi üzerinde birçok olumlu etkisi bulunuyor. Ders çalışırken, işyerimizde ya da araba kullanırken Mozart, Vivaldi, Beethoven, Pachabel, Handel ve Bach gibi bestecilerin müziklerini dinlemenin yararları saymakla bitmiyor. Stresten uzaklaşmak, disiplinli olmak, öğrenme kapasitemizi geliştirmek için klasik müziğin yararlı olduğunu belirten uzmanlar, araştırmaların da klasik müziğin yararlarını gözler önüne serdiğini söylüyor. Öğrencilerin ders çalışırken müzik dinlemesi de yararlı. Mozart’ın eserlerini ve belirli Barok parçaları (dakikada 60 vuruşluk tempolarla kaydedilmiş olanlar) dinleyen öğrencilerin daha sakin oldukları, daha uzun çalışabildikleri, öğrendiklerini daha uzun süre anımsayabildikleri ve okul hayatlarında da daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.
  Araştırmalara göre doğru tempoda kaydedilmiş klasik özel müzik parçaları, en yüksek öğrenme/anımsama etkisi için beynin sağ ve sol bölümlerini harekete geçiriyor. Müzik beynin sağ tarafını harekete geçirirken, çocuğun okuduğu ya da sesli söylediği sözcükler sol tarafı harekete geçiriyor. Bu da öğrenme potansiyelini en az beş kat artırıyor. Kulağımız düzenli, saniyede bir vuruşluk Barok müziğini duyduğunda, kalbimiz de tempoya uygun olarak düzenli bir şekilde atıyor. Bu rahatlamış ve aynı zamanda zinde durumdayken zihnimiz daha kolay konsantre olabiliyor. Barok ve Mozart parçalarından tempoları düşünülerek özellikle seçilmiş olan bazı CD’ler kan basıncını ve nabzı düşürürerek, rahatlatıyor.

+ Yorum Gönder


klasik müziğin beyne etkisi