+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Namazın Toplumsal Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ReLaX
  Devamlı Üye

  Namazın Toplumsal Etkileri
  Namazın Toplumsal Etkileri


  Dinde namazın cemaatle kılınmasına çok önem verilmiştir. Cemaat namazı, İslam’ın muhteşem ibadi merasimlerinden sayılır. İslam’da cemaat namazına önem verilmesi, bu mukaddes dinin birlik ve beraberlik dini olduğunu Müslümanlar arasında sürekli bir dayanışmanın sağlanmak istendiğini açıkça göstermektedir.
  Cemaat namazı, soy ve toplumsal sınıflardan kaynaklanan ayrıcalık ve imtiyazları ortadan kaldırmaktadır. Hangi soy renk ve milletten olursa olsun tüm Müslümanlar namaz safında aynı sırada beraberce yer alır; hep birlikte aynı kıbleye yönelerek tek vücut olarak ibadet eder ve birlikte yere kapanıp kalkarlar.
  Cemaat namazı toplumun kaynaşması için en güzel vesiledir. Müminlerin birbirlerinin halinden haberdar olmaları için en iyi fırsattır. Özellikle düşmanlar karşısında Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını gösteren Cuma namazı toplumsal bir ibadet merasimi sayılır. Bu namazda okunması gerekli olan iki hutbe namaza katılanları, bir yandan takva iman ve Allah’a yönelmek konusunda yönlendirdiği gibi onları toplumsal ve siyasi konularda da bilinçlendirmektedir.
 2. The_MEncH
  Özel Üye

  Namazın bereketleri, faydaları 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsan namaz kıldığı zaman sürekli olarak toplum içinde temiz bir birey olarak yaşar.. ayrıca bazı namazlar cemaatle birlikte kılındığı için insanlar arasına olan sınıf ayrılığı yavaş yavaş ortadan kalkar ve toplum içindeki insanlar barış içinde yaşarlar.
+ Yorum Gönder