+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Namaz Mü'minin Ilk önce Hesaba çekileceği Amelidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Namaz Mü'minin Ilk önce Hesaba çekileceği Amelidir

  Namaz Mü'minin Ilk önce Hesaba çekileceği Amelidir


  Namaz,aynı zamanda mü'minin ilk hesaba çekileceği ameldir.Çünkü
  Peygamber (a.s.m)şöyle buyurmuştur.''Kulun ilk hesaba çekileceği ameli namazdır.''Yine demişki,''Kabir ahiret duraklarından bir duraktır.Kim orada hesabını kolay verirse,diğerleri de kolay olur.''

  Namaz kılmazsak,kabirde ilk başımıza gelecek azap ondan olacak.Orası zor olursa,mahşer de,Sırat da zor olacak.
  Güneşin tepemize bir mil kadar yaklaştığı,herkesin kendi derdine düşüp annesinden,babasından,eşinden ve çocuklarından kaçtığı haşir meydanında halimiz nice olur?

  Gelmesi kesin olan''o gün''henüz gelmeden önce tedbirimizi alalım.Ahiretteki pişmanlık fayda vermez.O gün ömürlerini boşa tükettiklerini apaçık gören bazı insanlar,''Ne olur,bizi tekrar dünyaya gönder de hayırlı işler işleyelim''diye Rabbimize yalvaracaklar.Ama bu imkan verilmeyecek. Çünkü,dünya imtihanı bir keredir ve tekrarı yoktur.

  EVET ARKADAŞLAR BİZLER NE YAPIYORUZ TÜRLÜ BAHANELER UYDURUYORUZ İŞTE
  ZAMANIM YOK
  ÇOK YOĞUN İŞLERİM VAR
  ÇOK YORGUNUM
  İŞ YERİNDE İZİN VERMİYORLAR
  ASKERDE NASIL KILAYIM
  YOLCULUKTA NASIL KILAYIM
  KILACAKTIM AMA UNUTTUM
  BUNA BENZER BÜSÜRÜ BAHANELER BULUYORUZ OYSAKİ BASİT SEBEBLER NAMAZIN MAZERETİ OLAMAZ
 2. Fatih
  Yeni Üye

  55 Numaralı Hadis  55. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i:

  - Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız? der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir."

  Tirmizî, Mevâkît 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 149; Nesâî, Salât 9; İbni Mâce, İkâmet 202

  Açıklamalar

  Resûl-i Ekrem Efendimiz'in nitelemesiyle ifade edecek olursak, namaz mü'minin mi'racı olan bir ibadettir. Kişinin salâh ve felâhının, hayatının diğer alanlarında nasıl bir insan olduğunun göstergesi kabul edilebilir. Çünkü şuuruna varılarak kılınan namaz, insanı her türlü çirkinlik ve kötülüklerden alıkoyar. Her gün beş vakit namaz kılan insan, maddî ve mânevî temizliği şahsında toplamış olur. Namaz, Allah'ın hakkı olan ve kişinin sadece Allah'a karşı sorumluluk duygusuyla yerine getirdiği bir farzdır. Fakat bu farzın Allah katında makbul olması için yerine getirmemiz gereken birçok vazife vardır. Bunların arasında kul haklarına riayet önemli bir yer işgal eder.

  Allah Teâlâ kendine ait haklardaki noksan ve kusurları dilerse affeder; fakat kullara ait hakları affetmez. Onların affı, üzerinde kul hakkı bulunan kişinin dünyada hak sahibiyle helâlleşmesine bağlıdır. Âhirete kalan kul hakları, kişinin Allah için işlediği ibadet ve tâat cinsinden amellerinin sevabının hak sahibine verilmesiyle ödenir. Öyle ki, üzerinde kul hakkı bulunan kişinin amellerinin sevabı, hak sahibi olanların haklarının ödenmesine yetmezse, hak sahibinin günahları ona yüklenilmek veya cezalandırılmak suretiyle hesabı kapatılır. İşte Peygamber Efendimiz'in müflis olarak tanıttığı kişiler böyleleridir:

  "Gerçekten benim ümmetimden müflis, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekâtla gelecek kimsedir. Fakat şuna sövmüş, buna zina isnadında bulunmuş, şunun malını yemiş, bunun kanını dökmüş, diğerini dövmüş olarak gelir. Şuna buna hasenatından verilir de şayet davası görülmeden hasenatı biterse, onların günahlarından alınarak bunun üzerine yüklenir, sonra da cehenneme atılır" (Müslim, Birr 59; Tirmizî, Kıyâmet 2).

  Kulun önce Allah'a karşı görev ve sorumluluklarından hesaba çekilmesinin sebebi, üzerinde bulunan kul haklarının bunlardan ödenecek olmasındandır diyebiliriz. Bu hadis, farzları eksiksiz yerine getirmekle birlikte nâfile ibadetlere devam etmenin ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymaktadır. Nâfileler bütün ibadetlerimizle ilgili olabilir. Nâfile namaz, nâfile oruç, nâfile hac, nâfile zekât yani farz olanın dışında verilen sadakaların hepsi ve daha birçok hayır bu sınıfa girer. Burada anılan nâfilelerle namazdaki huşûun, kişinin zikirleri ve dualarının kastedildiğini söyleyenler de olmuştur. Çünkü bunların her biri, Allah katında ecri ve sevabı olan ameller cinsindendir.

  Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Kişinin Allah katında hesaba çekileceği ilk ameller, hukûkullah dediğimiz, hesabı sadece Allah'a ait olan ibadet ve tâatlerimizdir.
  2. Hukûkullahtan hesabı ilk sorulacak amel, beş vakit farz namazdır.
  3. Farz namazların noksanlıkları nâfile ibadetlerle tamamlanır.
  4. Nâfile ibadetlere devam etmek, dünya ve âhirette mü'minin yararınadır.
  5. İnsanlar, kıyamet gününde bütün yaptıklarından hesaba çekilecektir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Namaz insanlar için yapılması gereken en önemli ibadettir. hatta öldükten sonra ilk olarak hesap çekileceğimiz şey kıldığımız namazdır. çünkü peygamber efendimiz bunu bir hadisindede belirtmiştir. ve bu ilk hesaptan kolay olarak geçenlerin diğer hesaplarıda kolay vereceklerini belirtmiştir.
+ Yorum Gönder