+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda İşrak Namazı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  İşrak Namazı nedir
  İşrak Namazı nedir hakkında bilgi


  İşrak namazı nafile bir namaz çeşidiri.Bu namaz Güneş bir iki mızrak boyu yükseldikten, yani güneş doğduktan kırk-elli dakikalı zaman geçtikten sonra kılınmalıdır.

  Nafile namazlardan işrak ve duha namazları, vakitleri birbirine yakın olduğu için karıştırılabiliyor. Oysa bu iki namaz hem vakit hem de rekat olarak farklıdır. Hadisler bize İki rekat kuşluk namazı kılan, vücudunun zekâtını ödemiş olur.” diyor. İşrak namazıyla ise bir hac ve umre sevabının kazanılacağını müjdeliyor.

  İşrak namazı iki rekatır. Bu namazın fazileti hakkında Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur.


  Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat İşrak namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur.

  İhyâ, I. 336
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Güneş doğduktan sonra en geç bir saat içinde bu namazın kılınması gerekir ve iki rekattan oluşur. İşrak vakti namazına kadar dua edip cevşen okumak hayırlıdır ve bu namaz fazla uzatılmadan en geç 15-20 dakika içerisinde kılınmalıdır.
+ Yorum Gönder