+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Abdestsiz Mezarlığa Gidilir mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Abdestsiz Mezarlığa Gidilir mi
  Abdestsiz Mezarlığa Gidilir mi


  Kabirleri ziyaret etme adabı içerisinde abdestli olmak ve oralara girerken oranın halkına selam vermek vardır. Ancak bunlar adaptandır, sünnettir. Yapıldığı takdirde güzel olan davranışlardandır. Herhangi bir zorunluluk değildir. Şu durumda kişi abdestsiz olarak da kabirleri ziyaret edebilir. Abdestsiz olan kişiye “sen ziyaret etme” denilmez. Âdetli kadın da kabir ziyareti yapabilir. Ona da “sen ziyaret etme” denilmez.

  Kabirlerin başına varıldığında yüksek sesle ağlanması, yaka paça yırtılması yahut dinen hoş olmayan davranışlar yapılması… işte bunlar dinimizce kabir ziyaretlerinde yasaklanmış olan şeylerdir.

  Adabına uydukları takdirde kadınlar da muayyen günlerinde kabirleri ziyaret edebilirler. Herhangi birşey de gerekmez. Hele kabirlere kurban kesmek veya günümüzde yapıldığı gibi bazı şeyleri yapmak çok sakıncalıdır.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  mezarlığa abdestsiz gitmek doğru bir davranış değil ve günahtır oradakilere saygısızlık olmuş olur onun için en doğru davranış abdestli temiz bir şekilde mezarlığa gitmektir.
+ Yorum Gönder


abdestsiz mezarlığa gidilir mi,  mezarliga abdestsiz girilir mi,  mezarlığa abdestsiz girilirmi,  mezarlığa abdestsiz gidilirmi,  mezar ziyaretine abdestsiz gidilir mi,  abdestsiz mezarlığa girilirmi