+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Virüs Nedir-Virüsün Tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Virüs Nedir-Virüsün Tanımı
  Virüs Nedir?

  Canlılarla cansızlar arasında geçit teşkil ederler. Hücresel özellikleri olmadığından sınıflandırmada herhangi bir basamağa konulmazlar. Sitoplazma ve enzim sistemleri olmadığından zorunlu parazittirler. Üremeleri için konak hücreye ihtiyaçları vardır. Ribozomları yoktur, protein sentezleyemezler. Kalıtım molekülleri ya DNA ya RNA dır, ikisini birlikte bulunduramazlar. Canlı dışında kristalleşirler.

  Virüs kelime anlamı olarak zehir demektir. Virüsler ilk defa tütün yapraklarında oluşan mozaik hastalığı ile keşfedilmişlerdir. Hasta olan bir tütün bitkisi ezilerek porselen filtreden geçirilmiş ve böylece bakteriler ayrıştırılmıştır.. Filtreden süzülen bu sıvı sağlıklı yapraklara sürüldüğünde bu yaprakların da hastalandıkları görülmüştür. Bu da bakterilerden daha küçük ve daha basit yapılı bazı maddelerin hastalık etkeni olduğunu ortaya koymuştur.
 2. Ziyaretçi

  Ya keşke bakteriler hakkında da bilgi paylaşsaydınız ama yinede bu bilg çok yardımcı oldu teşekkürler.
 3. Ziyaretçi
  saolun çok işime yaradı
 4. Zühre
  Devamlı Üye
  Virüslerin özellikleri nasıl hasta eder

  Virüs; bulaşıcı hastalıklara yol açan, bilinen en küçük canlılardır. Virüsler canlı hücrelerin içine asalak olarak yerleşirler. Çoğalabilmeleri için canlı bir hücrenin içine girmeleri gerekir. Virüslerin bulaşıcı hastalık oluşturma özellikleri, genellikle 50-60°C’ta 30 dakika kadar kalmakla kaybolur. Ultraviyole ışınlarıyla X ışınları ise virüsleri parçalar. Antibiyotikler ve sülfonamidler ise etkili değildir.

  Virüsler canlı organizmaya iki yoldan girerler: Solunum ve sindirim sistemleri. Organizmaya giren virüslerin hastalığa yol açabilmeleri için vücudun bir hastalık ya da başka bir nedenle direncinin kırılmış olması gerekir. Virüsler öncelikle vücudun savunma sistemiyle karşı karşıya kalırlar. Organizmaya girdikleri bölgede bulunan makrofajlar virüsleri yutarak parçalamaya çalışırlar. Eğer virüsler antikorlarla reaksiyona girmişlerse mikrofajlar daha etkili olabilirler. Ancak bazı virüsler makrofajların içinde de yaşayabilirler. İşte bu durumda virüslerin vücutta yayılma ve hastalık yapma olanakları daha çok artar.

  Solunum yolları aracılığıyla vücuda giren virüsler, öncelikle bu sistemin mukus salgısında bulunan nöraminim asitle karşılaşırlar. Bu asit virüslerin hücrelere tutunmasını engeller. Ancak bazı virüsler bu engeli de aşıp hastalık oluşturabilirler.Sindirim sistemi aracılığıyla vücuda giren virüsler ise genellikle önce mide asidi ve sindirim sisteminin sindirici enzimleriyle karşılaşırlar. Ancak bu engeli de aşıp hastalık oluşturan virüsler de vardır. Tüm savunma sistemini aşıp hücre içine giren virüsler, hücre içinde çoğaldıktan ve bu hücreyi kendi amaçlan için kullandıktan sonra hücre hızla zarar görmeye başlar ve sonunda ölerek parçalanır. Virüsler vücuda girdikleri bölgede ve organlarda hastalık oluşturabilecekleri gibi, başka bir organda da vücudun başka bölgelerinde de hastalıklara yol açarlar.

  Virüslerin oluşturdukları hastalıklara karşı birçok ilaç denenmişse de tam etkili bir ilaç henüz bulunamamıştır. Ancak en etkili önlem olarak aşıya başvururlar. Kişiler hastalığa yakalanmadan önce aşılanarak virüs hastalıklarına karşı ömür boyu korunabilirler. Nitekim çağdaş tıp, küçük yaştaki çocukları daha birçok aylıktan başlayarak belirli aralıklarla tek ya da karma aşılarla aşılayarak virüslerin oluşturdukları hastalıklardan korumaya çalışır. Bu hastalıklar arasında kızamık, çocuk felci, tetanoz, grip, sarı humma sayılabilir


 5. Ziyaretçi
  teşekkürler virüs çeşitlerini bilen yazabilirmi performans ödevim var

 6. Ziyaretçi
  son zühre arkadaşımızın yaptığı tam aradığım yazıydı beğenme yeri yoktu o yüzden böyle bir yola başvurdum.Çok sağolun siteniz en iyisi.Sonraki ödevlerimdende burdan faydalanacağım.Puanınızı mükemmel verdim.Tek bir ricam var şu reklamları biraz azaltın Süpersiniz.

 7. Fatma
  Administrator
  teşekkürler virüs çeşitlerini bilen yazabilirmi performans ödevim var
  Bitkisel Virüsler: Bitkilerde hastalık yaparlar. Kalıtım maddesi olarak RNA bulundururlar. Örneğin, tütün mozaik virüsü, patates, marul, salatalık virüsü.

  Hayvansal Virüsler: Sadece insanlar ve hayvanlarda hastalık ya*parlar. Bazılarında DNA, bazılarında ise RNA bulunur. Grip, kıza*mık, kabakulak, su çiçeği, sarı humma, çocuk felci, uçuklar, siğiller ve AİDS hayvansal virüslerin sebep olduğu hastalıklardandır. Bu gün kanserin bile sebepleri arasında virüsler sayılmaktadır.
  Bakteriyofajlar: Bakterilerin içinde yaşar ve onları öldürürler. Sa*dece DNA bulundururlar.

 8. Ziyaretçi
  çok güzel saolun performans ödevi vardi allah razı olsun)

+ Yorum Gönder


virüs nedir kısaca,  virüs nedir kısa bilgi,  virüs tanımı,  virüsün tanımı,  virüs nedir kısaca bilgi,  virüs nedir kısaca tanımı