+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Aşı Nedir - Aşı tanımı - Aşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Aşı Nedir - Aşı tanımı - Aşı
  Aşı Nasıl Yapılır

  Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, zayıflatılmış hastalık etkeni, hastalık etkeninin parçaları veya salgıları ile oluşturulan çözeltidir.
  Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir. Bağışıklık sisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni, tüberküloz (BCG) aşısında olduğu gibi, kullanılabilir.
  Tüm hastalık etkenleri için hastalık yetisi azaltılmış mikro organizma bulunamayacağı için, etken öldürülüp, etkenin dış kılıfı gibi parçaları ya da salgıladığı maddeler, difteri (DBT) aşısı gibi, kullanılabilir. Aşı, özellikle küçük çocuklara her ne kadar korkutucu ve ürkütücü görünse de aşı sağlık içindir, aşırı veya farkedilemeyecek kadar etkisiz virüsler, salgınlar vb. için hem çok önemlidir hem de faydalı bir önlemdir.
 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Aşı Resmi

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Aşı hakkında kısa bilgiler

  1. kim. Birtakım hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için vücuda verilen, o hastalığın mikrobuyla hazırlanmış eriyik.

  2. Bu eriyiğin uygulanması: Çiçek aşısı. Kolera aşısı. Tifo aşısı.

  3. Bir ağacın dalı veya gövdesi üzerine, aynı familyanın daha iyi bir türünden alınan dal, göz, tomurcuk vb. parçaları kaynaştırma işi.

  4. Bu yolla eklenen parça. 5. sf. Aşılı (bitki): "Sana yeni aşı güllerimi göstereceğim." -A. Gündüz.
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Aşılar virüs kapmamızı engelleyen ve bizi hastalıklardan korumak için iğne ile vücudumuza enjekte edilen zayıflatılmış hastalık virüsüdür. Aşı insan yada hayvan vücudunda iken kendini hastalıklara karşı korur ve bağışıklık kazanır.

+ Yorum Gönder


aşının tanımı,  aşı tanımı,  aşının kısa tanımı,  aşı nedir tanımı,  aşı nın tanımı,  asinin tanimi