+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Serum Nedir - Serum tanımı - Serum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Serum Nedir - Serum tanımı - Serum
  Serum Nasıldır

  Serum; içinde genellikle hayvanlara ürettirilen antikorlar taşıyan, pasif bağışıklık kazanımı için kullanılan kan suyuna verilen addır
  Serum, herhangi bir hastalığı aşı gibi, önleyici değil, hastalığı giderici bir özellik taşır; hastaya pasif bağışıklık verir

  Bir serum hazırlamakta prensip şudur: Hangi mikroba karşı serum elde ediliyorsa o mikroptan özel şekilde elde edilmiş aşılar bir hayvana, beygire şırınga edilir Hayvanda o hastalık mikroplarına karşı bağışıklık olduktan sonra hayvanın kanı alınarak serum kısmı ayrılır Bu kısım, kapalı ampuller ya da şişeler içinde saklanır Şırınga edilen mikrobun toksit etkilerini giderici maddelerin hazır bulunduğu bu serum, gerektiğinde insanlara şırınga edilir.

  (Kuşpalazı hastalığına yakalanmış olan bir çocuğa, hastalığa yakalanmış olduğu aşı yapmakla bir fayda elde edilemez Vücudu, kuşpalazı mikrobunun toksinlerinden koruyabilmek, hastalığı geçirebilmek için, içinde kuşpalazı mikrobunun toksinlerini giderici maddeler bulunan kuşpalazı serumu uygulanır) İçeriği 9/1000 serin fizyolojik tuzu, şeker,aa protein vb olabilirancak ilk yardımlarda genel olarak şeker kullanılırBunun yanında serum, bir çok özel ve hükümete bağlı sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır Ayrıca büyük hastanelerde günde yaklaşık 15000 civarında seruma başvurulurayrıca serum aşı gibi hastalıktan önce değil hastalık anında yapılır..
 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Serum, kanın bekletilip, pıhtılaştırıldığı zaman, ortaya çıkan berrak sıvıdır. Kan vücut dışına alınıp bir cam kaba konulduktan bir süre sonra pıhtılaşır. Bu durum, kanın içinde erimiş halde bulunan ve fibrinojen denilen plazma proteininin erimeyen fibrin hâline dönüşmesindendir. Kan içindeki hücreler bu fibrin içinde kalır. Büzülen fibrin sebebiyle ortaya berrak bir sıvı çıkar ki, buna serum denir. Pıhtılaşmamış kandan hücre elemanlarının ayrılmasıyla elde edilen sıvıya ise, plazma adı verilir. Serumda fibrinojen ve diğer bâzı pıhtılaşma faktörleri bulunmadığı halde, plazmada bu sayılan maddeler de mevcuttur.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Serumun kısaca anlamı

  1. Pıhtılaşma sonunda kandan ayrılan sıvı bölüm.

  2. Mikroplu bir hastalığa veya zehirli bir maddeye karşı aşılanmış bir hayvanın özellikle atın kanından elde edilen sıvı madde: Kuş palazı serumu.

  3. Hücre yenilenmesini hızlandıran, deriyi besleyen, su kaybını, cildin solunumunu ve doğal savunmasını kuvvetlendiren sıvı: "Yarası çok pis, herhâlde bir serum yapmak lazım." -N. Hikmet.
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Serum da bir ilaç türüdür ve iğne gibi insanın vücuduna enjekte edilir damar yolu ile. Serum bir kişinin hastalığı kapmasından sonra yapılır ve serum sayesinde vücuttaki zehirli sıvıların dışarı çıkarılmasına yardımcı olur.

+ Yorum Gönder


serum,  serum nedir kısaca tanımı,  serum nedir kısaca,  serumun tanımı,  serum şişesi,  serum kısaca nedir