+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Bilgi Metre hangi mesleklerde kullanılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilgi Metre hangi mesleklerde kullanılır?

  METREYİ KULLANAN MESLEKLER

  Doğru ölçmek, ticarette, bilimsel araştırmalarda, sanayide çok önemlidir. Hiç kimse eksik bir ürün satın almak istemez. Manifaturacıdan bir metre diye alınan kumaşın eve gelindiğinde bir metreden kısa çıkması herkesi üzer. Kuyumcudan satılan bir bileziğin eksik tartılması da, aynı şekilde can sıkıcıdır. Bu tip yanlış-eksik tartmalar moral bozar, maddi zarara yol açar, aynı zamanda hakların gasp edilmesine sebep olur
  Uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler kullanır. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar. Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alınırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.  UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BAZI MESLEKLER

  Uzunluk ölçülerini kullanan bazı meslekler şunlardır: Marangozlar, terziler, inşaat mühendisleri, mimarlar, sıhhi tesisatçılar, teknik ressamlar, inşaat ustaları, kumaş satan esnaflar Daha pek çok meslek sahibi, uzunluk ölçülerini kullanarak yaptıkları işleri kolaylaştırırlar.Metreyi kullanan bazı meslekleri tanıyalım:

  MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

  TERZİLİK: Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.
 2. Mesport
  Moderators

  Metre


  Uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler dahilinde biçmek durumundadırlar. bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. benzer şekilde mühendisler projelendirme çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar.

  Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alırken onu koyacağımız yerin ebatlarıyla aldığımız eşyanın ebatlarının uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır.

  hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre..

  Terzi:
  Kumaştan elbise diker. Beden ölçüsü ve kumaş ölçüsü alırken terzi metre kullanır.

  Marangoz:
  Ağaçlardan, suntadan mobilya üretir. Ağaçların ölçüsünü alırken marangoz metreyi kullanır. Mobilya ölçüsünü metre ile ölçer.

  Camcı:
  Cam takar ve değitirir. Cam ölçüsü alırken camcı metreyi kullanır. Pencere ve çerceveyi metre ile ölçer.

  Demirci:
  Demirci demir uzunluklarını ölçerken metre kullanır.

  İnşaat ustası:
  İnşaatta verilen ölçüye göre duvar örerler. Ölçüye göre duvarı boyarlar. İnşaat ustası işini yaparken metre kullanır.

  Elektrikçi:
  Elektrikçi elektrik arızasına bakar. Kablo çeker. kabloları ölçerken metre kullanır. ve buna göre hesap yapar.

  Tabelacı:
  Tabela tasarlar, yapar. ve bunu takar. Tabelacı tabelayı takacagı yerin ölçüsünü metre ile alır. Tabelayı yaparken boyunu ve enini ölçmek için metreyi kullanır.

  Tesisatçı:
  Tesisatcı boru çeker. Boruların uzunluğunu metre ile ölçer.

  Mermerci:
  İstenilen ölçüde mermer keser ve onu yerleştirir, yapıştırır. Mermeri yerleştireceği yeri ölçerken ve mermeri uygun olarak kesmek için metreyi kullanır

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Metre hemen hemen tüm dünyada kullanılan bir uzunluk ölçüsüdür. İşimizi gören ve mühendislere yardımcı olur. Mesela boyumuzu yada başka şeylerin boyunu ölçeriz.
+ Yorum Gönder


mobilya ustaları hangi metreyi kullanır,  uzunluk ölçülerini kullanan meslekler,  uzunluk ölçülerinin kullanıldığı meslekler,  uzunluk ölçülerin hangi meslek gruplarında kısaca,  uzunluk ölçülerinin hangi meslek gruplarında nasıl ve