+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Tellerin üzerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Tellerin üzerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz?
  Tellerin üzerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz?
  Akım oluşmadığı için. Elektriğin bir canlıya zarar vermesi için, elektrik akımının bu canlının üzerinden akması gerekir. Bunun için akımın bir taraftan girip başka bir yerden vücudu terk etmesi gerekir. Bir telin üzerinde duran kuşun üzerinden akım bu yüzden geçmez. Eğer kuş iki ayrı tele birden dokunabilseydi bir teldeki akım kuşun üzerinden diğer tele akardı ve kuş çarpılmış olurdu. Evlerimizdeki elektrik prizlerinde de en az iki delik olmasının sebebi aynıdır. Aletlerimize bir taraftan elektriğin girmesi, aletin içinde dolaşarak başka bir yoldan terketmesi gerekir.

  Bir telin üzerindeki kuşun bir ayağından elektriğin girip diğer ayağından çıkabileceği, böylece çarpılabileceği akla gelebilir. Ama bu olay gerçekleşmez. Çünkü kuşun iki bacağı arasındaki çok düşük dirençli, akımın çok rahat geçebileceği elektrik teli varken; akım, çok daha yüksek dirençli kuşun üzerinden geçmez.
 2. Ziyaretçi

  Bence fazla net olarak yazamamışsınız.Biraz gayret
 3. Gamze
  Devamlı Üye
  Kuşlara elektrik çarpmamasının nedeni akımın geçmemesidir.iyi kide geçmiyor,düşünsenize elektrik tellerine bir çok kuş konuyor.Elektrik akımı olsaydı bir çok kuşun ölümüne neden olurdu.
 4. Muhammed
  Özel Üye
  Elektrik Tellerindeki Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz

  Elektriğin çarpması için akım geçişinin sağlanması gerekir. Elektrik tellerindeki kuşa elektrik çarpması için kuşun iki farklı tele dokunması gerekmektedir ki akım geçişi sağlanabilsin, bu nedenle kuşların üzerinde durdukları tek elektrik teli onları çarpmaz.


+ Yorum Gönder