+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Özel İzafiyet Teorisi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Özel İzafiyet Teorisi Nedir
  Özel İzafiyet Teorisi Nedir
  Newton’un yerçekimi, hareket ve optik konularındaki çalışmalarını ayrıntılarıyla açıkladığı “Principia” adlı eserinin yayınlanması bilim alanında bir devrime yol açmıştı.


  Albert Einstein’ın 1905′de “Özel izafet teorisi”ni yayınlaması da bir devrim yaratmıştır. Einstein bunda ve daha sonra yayınladığı “Genel izafet teorisi”nde evren, uzay ve zaman konusunda şaşırtıcı yeni kavramlar ortaya atıyordu.


  Einstein herhangi bir cismin erişebileceği en yüksek süratin ışık hızı olduğu (saniyede 300.000 km.) ve bunun, nasıl ölçülürse ölçülsün değişmez olduğu sonucuna varmıştı. Bir ışık kaynağından dışarıya doğru ya da bu ışık kaynağına doğru yüksek bir hızla ilerleyen bir astronot ışık hızının kendisine oranla hareketsiz durduğu zamankine eşit olacağını görecekti. Einstein buna, astronotun hızının adamın kullandığı aletleri etkilemesinin neden olacağı fikrindeydi. Örneğin, astronotun hızı, ışık hızının ölçülebilecek bir kısmı kadar arttığı takdirde adamın ölçü değneği kısalacak, saatleri de daha yavaş çalışacaktı. Gerçekten de çok yüksek hızlarda “saatlerin” daha ağır çalıştığı anlaşılmıştır.


  Einstein ayrıca bir cisim hızlandıkça, bunun kitlesinin de artacağını önceden bildirmiştir. Bu durum parça hızlandırıcılarca görülmüştür. Bundan başka Einstein kitle (m) ve enerjinin (E) eşit olduklarını açıklamış ve bunu ünlü denklemiyle de özetlemiştir: E=me . Burada “e” ışık hızını göstermektedir. Einstein yer çekiminin de ışığı etkileyeceğini önceden tahmin etmiş ve gerçekten de böyle olduğu ortaya çıkmıştır.
 2. Ziyaretçi

  sağol açıklayıcı tek kelimeyle mukemmel
+ Yorum Gönder