+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Elektrolizden Ne Şekilde Yararlanırız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Elektrolizden Ne Şekilde Yararlanırız
  Elektrolizden sanayide genel anlamda çok yararlanılmaktadır.


  Kimya endüstrisi bunlann başında gelmektedir, örneğin bazı elementler ayrıştırma yoluyla elde edilir. Suyun elekroliz sonucu Hidroje ve oksijen elde edildiği gibi. bazı maddeler saflaştınlır. Örneğin saflaştırmak istenen madde anot kutubuna, bu maddenin temelini oluşturucak saf maddeyi de katot kutbuna koyarız. Saftaştıracak tuzu da suyun içinde eritiriz.


  Bu saflaştırma işlemini yapacak gerilimi de kutuplara verdiğimiz zaman şimiz tamam demektir. Bu özelliği günümüzde,sanayide çok kullanılmaktadır.Ayrıca elektrolizdan kaplamacılıkta da yararlanılmaktadır. Bazı cisimleri çeşitli maddelerle elekroliz yoluyla kaplayabiliriz. Örneğin kaplanacak cismi katoda koyarız. Anotta da kaplanacak madde bulunur. Gerilim uyguladığımızda suyun içindeki tuz, kaplama işlemini yapar. Kutuplaşma Herhangi bir metalin bir elektrolite değmesi sonucu kutuplaşma dediğimiz olay meydana gelir. Bu kutuplaşma olayından yola çıkılarak piller yapılmıştır. Bu kutuplaşma olayını, bir deneyle açıklamaya çalışalım. Bir kabın içine suda eritilmiş sülfürik asit koyalım ve onun içine de bir çinko çubuk batıralım.Çinko çubuk bu elektrolitin içine,pozitif elektrik yüklü çinko iyonları vermeye başlar.


  Ve ardından da erir. Sıvıya karışan çinko iyonları,ikişer elektronlarını çinko çubukta bırakırlar. Bu durumda sıvıya pozitif yüklü iyonlar dolmuş ve pozitif elektrikte yüklenmiştir. Bunun sonucunda da, çktko çubukla sıvmm arasında bir gerilim farkı ortaya çıkmıştır. Bu gerilim farkı belli bir noktaya geldikten sonra , çinko, çubuktan iyonların ayrılmasıdır.İşte bu olaya kutuplaşma denir. Piller bu ilkeden yola Çıkılarak yapılmakatadır.
 2. Ziyaretçi

  Elektrolizden Ne Şekilde Yararlanırız
  mükemmelsin saolll
+ Yorum Gönder