+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Sözlü Edebiyat Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sözlü Edebiyat Nedir
  Sözlü Edebiyat Nedir?
  Sözlü Edebiyat, Türklerin henüz yazıyı kullanmadıkları dönemdeki edebiyattır. Bu dönem edebiyatı sözlü olarak üretilmiş ve kulaktan kulağa yayılarak varlığını sürdürmüştür. Bu dönemde edebiyatımızı Şamanizm, Maniheizm, Budizm gibi dinler etkilemiştir.

  İslamiyet öncesi Türk edebiyatı, M.Ö. 4000′li 3000′li yıllardan başlayarak Türklerin İslamiyeti kabul ettiği XI. yüzyıl ortalarına kadar sürer. Bu uzun dönemin KökTürkler’e ait yazılı anıtların ortaya konduğu M.S. VI. yüzyıla kadar olan bölümü sözlü edebiyat dönemi olarak adlandırılır.

  Bilindiği gibi söz yazıdan öncedir. Böyle olunca da yazılı edebiyat ürünlerinden önce, sözlü edebiyat ürünlerinin oluştuğu ortadadır. Bütün ulusların edebiyatında olduğu gibi Türklerin edebiyatında da sözlü edebiyatın doğuşu dinsel temellere dayanır. Sözlü edebiyat ürünleri, daha yazının bulunmadığı dönemlerde, dinsel törenlerde üretilmeye başlanmış, kuşaktan kuşağa aktarılarak yaşatılmıştır.

  Edebiyat türleri içinde ilk doğan tür olan şiir, sözlü edebiyatın anlatımında önemli bir rol oynar. İslamiyet öncesi Türk edebiyatında da şiirin önemli bir yeri vardır.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Sözlü edebiyat Türk olan toplumlarının henüz yazıyı kullanmadan önceki zamandır. bu dönemde sadece yazarlar söylediği sözlerle ün kazanmıştır ve yazı olmadığı için kulaktan kulağa aktarılmıştır.
 3. Ziyaretçi
  saolun ödevme çok yaradı sayenizde 100 aldım
 4. Muhammed
  Özel Üye
  Sözlü Edebiyat Nedir

  Sözlü Edebiyat, insanların henüz yazıyı kullanmadan önce oluşturdukları edebiyat türlerine verilen isimdir. Sözlü Edebiyat türünde verilen eserler nesilden nesile, kulaktan kulağa anlatılarak gelecek nesillere aktarılmıştır.

  Sözlü edebiyat eserleri herhangi bir şekilde kayıt altına alınmadıklarından dolayı zaman içerisinde değişime uğramışlardır.


+ Yorum Gönder