+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Gazlar Genleşir Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Gazlar Genleşir Mi
  Gaz halindeki maddeler genleşir mi?

  Gazlar genleşir . Gazlar en hızlı genleşen maddelerdendir .

  Balon sobanın yakında olduğunda patlar . Bunun nedeni yavaş yavaş içindeki gaz genleşir arık kabına sığmaz . Bu olaya "Genleşme" denir


  Bir cisim ısıtıldığında sıcaklığı artıyorsa, genelde cismin (L) boyunda, (S) yüzeyinde , (V) hacminde artış gözlenir. Buna genleşme denir. Genleşmenin nedeni, ısıtılan cismin moleküllerinin kinetik enerjilerinin artması sonucu moleküller arası ortalama uzaklığın artmasıdır.

  Katıların Genleşmesi :

  Katı bir madde ısıtıldığında , genleşmeyi etkileyecek bir dış kuvvet yoksa, maddenin her boyutu (varsa içindeki boşluklar dahil) , aynı oranda genleşir. Bu nedenle , ısıtılan bir katı maddenin genleştikten sonraki durumu , çekilen bir fotoğrafın büyütülmesi durumuna benzer. Örneğin , üzerinde delikler bulunan metal bir levha ısıtıldığında , levhanın her boyutu (üzerindeki delikler dahil) aynı oranda büyür.

  Isıtılan katı bir maddenin boyutlarının artması , katı maddenin yüzeyinde ve hacminde artış meydana getirir. Bu nedenle katı maddelerde genleşmeyi boyut, yüzey ve hacim olarak ayrı ayrı incelemek kolaylık sağlar.
 2. Ziyaretçi

  En Çok Gazlar Mı Genleşir?
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Gaz halinde ki maddeler birbirinden bağımsız hareket ederler ve içinde oldukları kaba basınç uygularlar. Gaz halinde ki maddeler içinde oldukları şeyi tamamen kaplar ve onun şeklini alırlar.
+ Yorum Gönder


gazlar genleşir mi,  katı sıvı ve gaz genleşir mi,  gaz genleşir mi