+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Fizik Olaylarına Örnek, Fiziksel Olaylar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Fizik Olaylarına Örnek, Fiziksel Olaylar Nelerdir
  Fiziksel Olaylar Nelerdir

  Fiziksel Olaylar.jpg

  Maddenin şekil, yoğunluk, çözünürlük, genleşme, erime ve kaynama noktaları, sıvı, katı ya da gaz hâlde olması gibi özellikleri maddenin fiziksel özellikleridir. Maddenin bu özelliklerinde görülen değişimleri fiziksel değişimdir. Maddenin iç yapısında değişme olmaz. Örneğin demirin, tel levha veya çivi hâline getirilmesi olaylarında demirin şeklinde bir değişim olmuştur. Çivi de, tel de demirin özelliklerini taşır. Suyun donup buz olması ya da ısınıp buharlaşması da fiziksel değişmedir. Çünkü su, katı veya gaz hâle geçerken iç yapısında bir değişme olmamıştır. Su buharı soğutulduğunda tekrar su elde edilebilir. Buz da ısıtıldığında tekrar suya dönüşür.

  Fakat demir çivi paslandığında, artık demirin özelliklerini taşımaz. Odun baltayla ikiye kesilse odunun şekli değişir. Fakat odun yakıldığında geriye kalan kül, odunun özelliklerini taşımaz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fiziksel olaylar yapısında değişiklik olmayan ve eski haline tekrar dönebilen olaylardır. örneğin mumun erimesi, kağıdın yırtılması, kalemin kırılması, masanın kırılması gibi erime ,yırtılma ,kırılma ve hal değişiklikleri fiziksel olaylardır.
+ Yorum Gönder


fiziksel olaylar örnekler