+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Kimyasal Olaylara Örnek, Kimyasal Olaylar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kimyasal Olaylara Örnek, Kimyasal Olaylar Nelerdir

  Kimyasal Olaylara Örnek


  Yanma, paslanma, çürüme, ekşime, elektroliz gibi olaylar sonucunda maddenin iç yapısında değişmeler olur, yeni maddeler oluşur.

  Maddenin iç yapısı, bileşimi, başka maddeye dönüşebilmesi gibi özelliklere kimyasal özellikler denir. Maddenin kimyasal özelliklerinde meydana gelen değişmeler sonucunda yeni özellikte maddeler oluşur. Kimyasal özelliklerdeki değişmelere kimyasal olay veya kimyasal tepkime denir. Bileşik atomlarını bir arada tutan bağlara kimyasal bağ denir. Kimyasal değişmeler sırasında bu bağlar kopar, yenileri oluşur. Kimyasal olaylar, maddelerin birbirleriyle etkileşmesi sonucu oluşabileceği gibi ısı, elektrik akımı gibi dış etkilerle de oluşabilir. Örneğin demirin havadaki oksijenle birleşmesi sonucu pas oluşurken, suyun elektrik akımıyla elektrolizi sonucu hidrojen ve oksijen gazları açığa çıkar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kimyasal olaylar geri dönüşü olmayan olaylardır . kimyasal olaylar gerçekleşirken aynı zamanda fiziksel olaylarda gerçekleşir. kimyasal olaylara demirin paslanması, mumun yanması, odunun sobada yakılması gibi olaylar örnek olarak verilebilir.
+ Yorum Gönder