+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda İlk Sirk Ne Zaman Açıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İlk Sirk Ne Zaman Açıldı
  İlk Sirk Ne Zaman Açıldı?

  Çocukların ve büyüklerin aynı ölçüde sevdiği gösterilerini büyük bir fevklegüle eğlene seyrettikleri sirklerin de bir tarihi vardır. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiye görebu tarih hayli eski zamanlara uzanmaktadır.

  Kesinlikle bilinen şey ilk sirklerin bugünkünden tamamen farklı olduğudur. Bu ilk sirkler eski Roma'daki çok büyük bir arena'da düzenlenirdi. Arena çeşitli spor yarışmalarının gladyatör dövüşlerinin yapıldığı meydanlara verilen isimdi. (Büyük Sirk) diye tanımlanan arenadaki gösterilerin esası iki tekerlekli hafif yapılı araba yarışlarıydı. Yarışlar arasındaakrobatlarcambazlar ve süvariler gösteriler yaparak halkı eğlendirirlerdi.

  Bugün bilinen anlamıyla sirk ilk kez 18. yüzyılın başlarında İngiltere'de görülmüştü. Akrobatlar ve hokkabazlardan meydana gelen truplar soyunma kıyafet değiştirme odaları olarak kullandıkları arabalar içinde bir şehirden başka bir şehre giderlerdi.

  Gösterilerin yapılması için seçilen uygun yerlerköylerin düzlük kırlarıpazar ve panayır yerleriydi. Seyircilerden "giriş ücreti" alınmazdı ama her gösteriden sonra bu işle görevli kimse elindeki şapkayla seyircilerin arasında dolaşır onların gönlünden kopan parayı toplardı.

  Birleşik Amerika'da ilk sirkgene 18. yüzyılın sonlarında Filadelfiya ve New York şehirlerinde gösteriler düzenlemişti. Sirkin yöneticisi Ricketts adında biriydi. Söz konusu sirk küçük olmasına rağmen çok tanınmıştı. Amerika'nın ilk Başkanı George Washington bile bu sirkin seyircileri arasındaydı. 19. yüzyılın ilk yarısında Birleşik Amerika'da başka sirkler de ortaya çıktı. Ülaaai arabalardan meydana gelmiş bir kervanla dolaşıyorlardı. Sadece gündüzleri gösteriler yapılırdı. Gece gösterileriışıklandırma sorunu yüzünden mümkün olmuyordu. Bazı sirkler çok küçüktü.Dokuz at ve yedi kişiden meydana gelmiş sirkler vardı. Orkestrasirk topluluğunun büyüklüğüne göreydi. Küçük sirkler için bir davul bir klarnet ve bir zil yeterli sayılıyordu.

  1860 yılında sirkler bugünküne daha benzer bir görünüş aldı. Büyük çadırlar kurulmağa başladı. Gece gösterilerini mümkün kılmak içinçadır direklerindeki bileziklere meşaleler yerleştiriliyordu. Daha sonraları fenerlerden değişik tür lambalardan yararlanıldı. Gösteri yapanların sirk hayvanlarının sayısında artma oldu. Yeni numaralarpalyaçolar eklendi.

  Sirkini bir yerden başka bir yere demiryolu üzerinde vagonlarla taşıyan P. T. Barnumgösterilerini Amerika dışına Avrupa'ya da götürdü. O devirde Barnum'un sirki" Dünyanın En Büyük Gösterisi" diye tanımlanıyordu.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Sirk çocuklar için bir eğlence yeridir bu bakımdan ilk sirk İngiltere'de 18.yüzyılda yapılmıştır.
+ Yorum Gönder