+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Sınav Heyecanını Yenmenin Yolları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sınav Heyecanını Yenmenin Yolları Nelerdir
  Sınav Heyecanını Yenmenin Yolları Nelerdir

  Sınav kaygısının belirtileri nelerdir? Sınav kaygısının nedenleri? Sınav kaygısıyla başa çıkmak için neler yapılmalı? Tüm adayların kafasını meşgul eden bu soru

  Birçoğumuz sınavlardan önce ve sınav sırasında gerginlik ve heyecan hissederiz. Bu, beklenilen bir duygudur. Biraz kaygı sınava hazırlanmak için gereklidir ve bizi motive eder yani harekete geçirir.Ancak bu kaygı aşırı yoğun ve sürekli hale geldiğinde olumsuz belirtilere ve sonuçlara yol açarak başarısızlığa neden olur.


  Sınav zamanı geldi çattı. Sınava girecek öğrencilerin yüreği pır pır şu aralar.

  1- Sınav, bilginizi belli bir süre dahilinde ölçen bir ARAÇTIR sadece. Sizin kişiliğinizi ve diğer yeteneklerinizi ölçmez. Siz dünyada teksiniz ve çok değerlisiniz. Sınavı kazanmak ya da kaybetmek sizin değerinize bir şey katmayacak ya da eksiltmeyecek. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek.

  2- Sınav kaygısının en önemli sebebi olumsuz düşüncelerdir. Kendinize sürekli "yapamayacağım, başaramayacağım, anneme, babama, öğretmenlerime, arkadaşlarıma ne diyeceğim?" sorularını sorarsanız heyecanınızı arttırırsınız. Beyninizdeki bütün kötü düşünceleri çöp tenekesine attığınızı hayal edin. Onun yerine olumlu düşünceleri koyun. Sınavdan kötü puan almak ailenizin size olan sevgilerini azaltmaz

  3- Sınav başlarken heyecan yaşamanız çok normaldir. Biz yetişkinler bile bir sınava girerken heyecan duyarız. Heyecan organizmayı harekete geçiren itici güçtür. Fakat bu heyecan kaygıya dönüşürse fiziksel olarak çok fazla etki yaşarsınız bu da sizi engeller (kalp çarpıntısı, avuç içi terlemesi, ağız kuruluğu, el titremesi, mide bulantısı vb.) Soruları yapmaya başladığınız ilk bir kaç dakika içinde bunların azaldığını hatta bittiğini göreceksiniz.

  4- Sınavda bilgi birikimiz önemlidir ancak sınav kaygısını yenebilmek te en az bunun kadar önemlidir. Araştırmalar çok fazla bilgili olup kaygı yaşayanların orta düzeyde bilgiye sahip fakat kaygısını kontrol altına alanlardan daha başarısız olduklarını göstermektedir. Sınav sonucunu çok fazla düşünmeyin. Sınava odaklanın.

  5- Zor sorular başa gelmiş olabilir. Çünkü çok fazla kitapçık türü var. Sınavın başında zor soruyu yapamazsanız asla moralinizi bozmayın. Çünkü daha kolay ve orta düzeyde sorular sizi bekliyor. Zor soruyu zaman kaybetmeden geçin. Zor sorularla zaman kaybedip diğer soruları da tehlikeye atmayın. Unutmayın zor ve kolay sorular size o gruptan aynı puanı getirecektir.

  6- Süre problemi olanlar turlama tekniğini kullansınlar. Yani ilk önce çok bilinenler yapıldıktan sonra tekrar başa dönüp yapamadığınız soruları yapın. İşe yarıyor.

  7- Yanlışlar doğruları götürüyor. Onun için tam emin olmadığınız 2 seçeneğe inderemediğiniz soruları işaretlemeyin.

  8- Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bir soruyu 3'den fazla okumaya başladıysanız dikkatiniz dağılıyor demektir. Yarım dakika ara verin. Gözlerinizi dinlendirin. Başınızı ve omuzlarınızı hareket ettirin. Ve sonra sınava dönün. Daha iyi odaklandığınızı göreceksiniz.

  9- Sınav sabahı her zaman yediğiniz yiyecekleri yiyin. Farklı bir şey yerseniz mideniz bozulabilir. (Bu öğrencimin başına geldi. Aman dikkat)

  10- Çok fazla heyecanlı ve kötümser arkadaşlarınızla ya da aile bireyleriyle sınav hakkında konuşmayın.

  11- Bol bol gülümseyin komedi filmleri izleyin. Sizi rahatlatan etkinliklere yönelin. (Tehlikeli etkinlikler yapmayın)

  12- Kendinize güvenin yapabileceğimin en iyisini yapacağım deyin.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Aslında sınav öncesi stres her insanda olur ama bazılarında çok bazılarında az bazılarında ise normal derecededir aslında en uygun olan stres normal derecede olan strestir fazla veya az olan stres insanın sınavı iyi yapmasını engeller bu bakımdan heyecanınızı kontrol etmelisiniz.
+ Yorum Gönder