+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Su Terazisini kim buldu , Su Terazisi ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Su Terazisini kim buldu , Su Terazisi ne demek
  Su Terazisini kim buldu

  Su terazisi, bir yüzeyin tam dikey yada tam yatay olup olmadığını tespit etmekte kullanılan bir kontrol aletidir. Kontrol için aletin yapımında su kullanıldığı için bu adı almıştır. Su terazisi genellikle inşaat ustaları ve mobilyacılar tarafından kullanılmaktadır. Su terazisini kim icat etti? Su terazisini ilk olarak Mısırlılar bulmuşlardır. Mısırlıların kullandığı A biçimindeki su terazisinde tepe noktasından sarkıtılan şakül ipinin A’nın bacaklarını bitiştiren yatay hattın tam ortasındaki markayla çalışması, A’nın oturduğu düzlemin tam yatay olduğunu gösteriyordu.

  1630 senesinde İtalyan astronomve katolik bir rahip olan Giovanni Battista Riccioli, iki cam tüpten dirseği bir hortumla birleştirerek ilk su terazisini yapmıştır. Cam tüplerdeki su seviyesinin aynı olması, su terâzisinin yatay durduğunu gösteriyordu.

  Bunu, bir cam tüp içinde konulan su ile yapılan su terazisi takip etti. Tüp içindeki suyun üstünde bulunan hava kabarcığı tüpün tam ortasında durduğu vakit, su terazisi yatay konuma gelmiştir. Hava kabarcıklı su terazilerinin çok çeşitli maksatlara göre türleri de yapılmıştır. Su terazileri yatay, dik ve kırk beş derece açıları gösterecek şekilde üç ayrı kabarcıklı su tüpünün karışımı şeklinde de
  yapılmıştır. En mükemmel su terazisi klinometre (meyilölçer) adı verilenidir. Klinometrede düzlemin her yöndeki meyli açı olarak ölçülebilir. Hava kabarcığı sıfır değerine getirilerek klinometre, basit su terazisi olarak kullanılabilir.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Su terazisi genelde inşaatlarda kullanılır bir yerin düz olup olmadığını anlamaya yarar ilk su terazisini bulan kişi ise Mısırlılar tarafından icat edildiği bilinmektedir.
+ Yorum Gönder