+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Kürek Yarışını kim buldu , Kürek Yarışı ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kürek Yarışını kim buldu , Kürek Yarışı ne demek
  Kürek Yarışını kim buldu

  Tarih boyunca, kürek çekme işinden ulaşım alanında faydalanılmıştır. Çok küçük teknelerden çok büyük gemilere kadar kürek çeken insanlardan faydalanılmıştır. Kürek çekenler bazen köleler, bazen ise mahkumlar olmuştur. Gemi ve teknelerde motor gücünden faydalanılmaya başlandıktan sonra kürek çekme işi ortadan kalkmıştır. Artık kürek sadece çok küçük teknelerde ve özel olarak yapılmış yarış kayıklarında kullanılmaktadır.

  İlk kürek yarışı ise Ağustos 1716’da İngiltere’de Thames Nehri üzerinde yapılmıştır. Günümüzde her yıl dünyanın birçok yerinde kürek müsâbakaları yapılmaktadır. Kürek sporu yer bakımından her türlü suda yapılmaya uygundur. Bu spor dalında genellikle “gigbot, yarış gigbotu, skif” gibi üç tip tekne kullanılır. Kürekler de esnek “Kanada” veya “Balkan” ladinlerinden yapılır. Kürekçiler birden fazla ise teknenin dengesi sağlanmalıdır. Aksi taktirde tekne yürümez.

  Sekiz kişilik bir takımda bulunan sporcular ve en uygun ağırlıkları şöyledir: Hamlacı (75 kg), yedi numara (80 kg), altı numara (83 kg), beş numara ve dört numara (83 kg), iki numara (77 kg) ve provacı (72 kg). Bunların arasında en önemli görevi en arkadaki hamlacı, hızı, yönü, sabit tutarak yapar.

  Yarış sırasında tek, çift, dörtlü veya sekizli takımların tekneleri belirli bir mesâfeyi (Erkekler için 2 km) aşmak mecburiyetindedirler. Yarış yapılan kanal vs. en az 15 m genişliğinde olmalıdır. Kürekçiliğin diğer bir çeşidi de, çıkıntılı ırmaklarda yapılan kano sporudur. Genellikle çok hızlı akan ve kayalarla dolu olan bir suda elindeki küreği kullanarak yönünü tayin etmeye çalışan sporcu, kendini büyük bir tehlikeye atmaktadır. Kano sporu daha çok ABD ve Kanada’da yapılmaktadır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  kürek çekme yarışı su varlığından beri olmalıdır çünkü en eski ulaşım şekillerinde biridir su da ulaşım gerek sal varlığı gerekse diğer deniz ulaşımlarında kürek kullanılmaktadır
+ Yorum Gönder