+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Lastik botları kim icat etti , Lastik botun icadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Lastik botları kim icat etti , Lastik botun icadı
  LASTİK BOTLARINI KİM İCAT ETTİ


  a. Amazon Kızılderilileri

  b. Wellington Dükü

  c. Charles Goodyear

  d. Charles Macintosh


  Amazon Kızılderilileri fi tarihinden beri pratik lastik botlar yaparlardı. Bunu kauçuk sıvısı içine diz hizasına kadar girip kurumasını bekleyerek yapıyorlardı.

  İlk lastik giysilerde karşılaşılan sorunlar

  1817'de Wellington Dükü için tasarlanıp onun adı verilen botlar deriden yapılmıştı. İlk lastik botlar ise Dük'ün ölümünden bir yıl önce, 1851'de yapıldı.

  Lastiği giyimde ilk kullanma denemeleri tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Çünkü ya sıcak havalarda üstünüzde eriyor ya da soğukta taş kesiliyordu.

  Charles Goodyear'ın tesadüfü

  Asıl gelişme 1839'da Charles Goodyear'ın lastiği eritip sülfürle karıştırarak birazını yanlışlıkla sobaya damlatmasıyla oldu.

  Goodyear'ın hikayesi bir yandan ilham verici, bir yandan üzücüdür. Hayatı boyunca korkunç bir sefalet çekti (12 çocuğunun altısı zafiyetten öldü) fakat lastik onun saplantısıydı ve "bitkisel deri" dediği şeyin kalitesini geliştirme çabasından hiç vazgeçmedi.

  Onun dikkatsizliği sonucu keşfettiği süreç, lastiğe sabit bir sertlik kazandırarak lastik sorununu çözdü. Bunun coşkusuyla numuneleri, sonradan çok başarılı İngiliz lastik tüccarları haline gelecek olan Thomas Hancock ve Charles Macintosh'la paylaştı.

  Charles Goodyear'ın çilesi


  Bu numuneleri analiz ettikten sonra aynısını onlar da yapabildiler ve 1843'te Roma ateş tanrısının adından dolayı "volkanizasyon" adını vererek lastiğin patentini aldılar.
  Goodyear başarısızlıkla sonuçlanan davalar açtı ve daha önce de başına geldiği gibi, borçlarını ödeyemeyenlerin konulduğu bir hapishanede (buraya "otel" diyordu) kalmak zorunda bırakıldı.

  İleri görüşlülüğü ve azmi herkesin övgüsünü toplasa da öldüğünde büyük bir borç batağındaydı. Bir keresinde şöyle yazmıştı:

  "Hayata dolar ve sentlerin miktarıyla değer biçilemez. Ben ektim meyvelerini başkaları topladı diye şikayet etmek niyetinde değilim. İnsan ancak ektiği bir şeyin kimseye faydasının dokunmamasından şikayet edebilir."

  Ölümünden kırk yıl sonra adı, kurucuları tarafından Goodyear Lastik Şirketine verilerek ölümsüzleşti. Bu şirket şu anda dünya lideridir ve 2005'teki cirosu 19.7 milyar dolardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Lastik botları ilk olarak amazon kızıl derilileri bulmuşlardır. daha sonra yapılan lastik botları charles goodyaer bir tesadüf sonucu kızılderililerin yaptıkları lastik botlardan daha iyisini yapmışlardır.
+ Yorum Gönder