+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Humbucker Manyetiğin Polaritesi Nasıl Değişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Humbucker Manyetiğin Polaritesi Nasıl Değişir
  Humbucker Manyetiğin Polaritesi Nasıl Değişilebilir?

  Eğer Gary Moore dinliyorsanız az çok ters fazdaki sap manyetiğinden haberiniz vardır. Buna Peter Green modu deniyor.

  Olay sap manyetiğini köprüye ters faza geçirip switch orta konumdayken iki manyetiğin hacim potansları ile oynayarak değişik tonlar alabilmek. Sonuçta gitarın ton skalası oldukça genişliyor. Öncelikle belirtmeliyim, bu modifiyeyi yapacaksanız sökeceğiniz manyetiğin yerine yenisini alabilmeyi göze almalısınız. Biraz riskli bir iş çünki. Şimdi sırasıyla anlatacağım.

  Adım 1. Manyetik çerçevesi ile gitarın üzerinden sökülür. Manyetiği çıkarmak için çok zorlamayın kablosu kısaysa eğer lehimleri sökmeniz gerekebilir.

  Adım 2. Eğer manyetiğiniz kapaklıysa bu adımda kapağını sökmeniz gerekiyor. Kapağı sökmek için ya iki yandaki lehimi kesersiniz. Ya da ısıtarak eritirsiniz. Elinizdeki imkana bağlı biraz.

  Adım 3. Kapağı gevşetince dikkatlice manyetiği çekin. Kapağın üst kısmı mum ile yapıştırıldığı için biraz zorlanabilirsiniz. Ufak bir tornavida ile tutup çekebilirsiniz.

  Adım 4. Manyetiğin altındaki 4 vidayı biraz gevşetin ama sökmeyin.

  Adım 5. Yanlardaki bantları hafifçe yukarı kaldırın kabloların olduğu taraftan içeriye bir tornavidayı sokun ve mıknatısı diğer taraftan çıkacak şekilde itin.

  Adım 6. Diğer taraftan çıkan mıknatısı elinizle dışarı çekin ama sakın hangi yönde çıkardığınızı unutmayın.

  Adım 7. Çıkardığınız mıknatısın üst ve altının tam ortasından tutun ve bu eksende 180 derece çevirin. Yani mıknatısın üstü yine üste bakacak altı yine alta bakacak ama kuzey ucu artık güneye bakacak.

  Adım 8. Mıknatısı değiştiriğiniz yönde yerine sokun.

  Adım 9. Alttaki 4 vidayı sıkın.

  Adım 10. Eğer kapak söktüyseniz kapağı geri sokmanız gerekecektir. Bunun için kapağın genişliğinde bir kapta bir miktar mum eritmeniz gerekiyor. Mumu belirlediğiniz boyutta bir kabın içine koyun ve bu kabı sıcak su içine koyun. Bir süre sonra mum eriyip şeffaflaşacak.

  Adım 11. Kapağı mumun içine batırın. Biraz matlaşınca rengi (yani bir miktar soğuyunca) kapağı mumdan çıkarın ve manyetiği içine sokun. Mum kuruduğunda manyetik kapağa oturacaktır. Kapağın dışındaki mumları bir bezle temizleyebilirsiniz.

  Adım 12. Manyetiği gitara geri takın. Artık elinizde polaritesi değişmiş ama kalkanlaması bozulmamış bir sap manyetiğiniz var.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  mevcut olan gitar manyetiklerinden iki taneyi yanyana koyup bandajla sariyorsunuz boylece sana daha amplified ve daha az cizirti veren bir manyetik cikiyor.
+ Yorum Gönder