+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Bazi İcatlar ve İhtiyaç Sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bazi İcatlar ve İhtiyaç Sebepleri

  İCATLAR

  Bazi İcatlar ve İhtiyaç Sebepleri


  Sakla Besini Gelir Mevsimi


  İlk konservelerin çekiç ve keskiyle açılması gerekirken, Yates adlı İngiliz mucit, 1855'te kıvrık tırnak biçimindeki bu konserve açacağım geliştird
  i. Aletin sapını aşağı yukarı hareket ettirme yoluyla, ağız bölümünün konserve kapağının kenarını çepeçevre kesmesi sağlanıyordu. Açacaklar konserve sığır etiyle birlikte hediye olarak verildiği için, ağzın üst "lümü bir boğa başı biçiminde yapılmıştı.

  Cam

  Mısırlıların İ.Ö. 4000 e doğru sırlı boncuklar yaptıklarını gösteren buluntulara karşın, sodayı kumla birlikte ısıtmaya dayanan cam yapım işleminin ne zaman bulunduğu kesin olarak bilinmemektedir. İ.Ö. 1. yüzyılda Suriye ve Lübnan kıyılarında Fenikeliler tarafından geliştirildiği düşünülen cam üfleme yöntemi, farklı biçimlerde birçok cam eşya üretilmesine olanak sağlamıştır.

  KESİCİ AĞIZ

  Makas günümüzden 3000 yılı aşkın süre önce, aynı sıralarda çeşitli yerlerde ortaya çıktı. İlk makaslar, kesici ağızlan bir yay yardımıyla açılan maşaları andırıyordu. Günümüzün makaslarıysa, daha rahat ve kolay kullan sağlayan eksen ve kaldıraç ilkesine göre çalışmaktadır.

  KUTU İÇİNDE

  Yiyecekleri uzunca bir süre saklamak için, yüksek derecede ısıtarak içindeki zararlı bakterileri öldürdükten sonra hava geçilmeyecek bir kabın içine koymaya dayanan tekniği. Fransız Nicholas Appert 1810 da kusursuzlaştırdı. Ağzı mantarla kapatılmış cam kavanozlar kullanan Appert'ten sonra. 1811 de Donkin ve Hail adlı iki İngiliz, vakumlu kalay konserve kutular kullanımını başlardı, ilk konserve fabrikasını kurdular.

  KİLİTLEME

  Bilinen ilk kilitlerde, anahtar sürgüyü hareket ettirecek dili yukarı kaldırmak için kullanılıyordu. Günümüzün en yaygın kilitleri, zıvana içine oturan kilitler ile Yale kilitleridir.

  FERMUAR


  ABD'li mühendis Whitcomb Judson'ın 1891de icat ettiği ilk fermuar, kayıcı bir parçayı çekerek birbirine kilitlenen sıralı çengel ve ilmiklerden oluşuyordu. Metal dişlerin kayıcı parçayla birbirine geçirildiği günümüzün fermuarlarınıysa. Gideon Sundback geliştirerek 1914'te patenti aldı.

  ATEŞ YAKICI

  Günümüzde kullandığımız kibrit 1827'de İngiliz kimyacı John Walker tarafından icat edildi. İlk kibrit çöpleri, ucuna kimyasal bir karışım sürülmüş tahta kıymıklar biçimindeydi ve ucun bir zımpara kâğıdına sürtülmesiyle elde edilen ısıyla tutuşturuluyordu. O dönemde Batı ülkelerinde bu kibritlere "ışık saçan" anlamında "sabah yıldızı" adı takılmıştı.

  KURŞUNKALEM


  Kurşunkalem 1790'larda, birbirinden habersiz mucitler tarafından Fransa'da ve Avusturya'da icat edildi.
  Kurşunkalem yapımcıları çok geçmeden, "kurşun un iki bileşeni grafit ve kilin farklı oranlarda kullanılmasıyla farklı sertlikte kalemler üretilebileceğini buldular.

  HAMURDAN YAPILMA


  Kâğıt ilk olarak Çin'de. İ.S. 95'te Dzay Lun tarafından üretildi. İlk örnekler kumaş, tahta ve samanın su içinde kanştınlmasıyla elde edilen hamurdan yapılmaktaydı.

  AYDINLATMA ZAMANI

  Elektrik ampulleri, bir tel içinden geçen elektrik akımının teldeki dirence bağlı olarak ısı yarattığını gösteren ilk deneylerden yola çıkılarak geliştirildi: Akım yeterince güçlü olduğunda, tel akkor haline gelerek ışık saçar. Ampul. Thomas Edison ve Joseph Swan gibi. birbirlerinin çalışmalarından habersiz çeşitli mucitlerin çalışmalarıyla ortaya çıktı. Karbon tellerin kullanıldığı ampullerin seri üretimine 1880 lerin başlarında geçildi.

  ŞERİTLİ MEZURA


  Şeritli mezura önce eski Mısırlıların, daha sonra da eski Yunanlıların ve Romalıların kullandıkları ölçüm zincirlerinden ve çubuklarından geliştirilmiştir.1846'dan kalma bu örneğin kın bölümünde bir defter vardır.

  TOPRAĞIN İÇİNDE

  Karasaban İ.Ö. 2000 dolaylarında, çiftçilerin binlerce yıl kullanmış oldukları basit çapalardan ve kazı sırıklarından geliştirildi. Çeşitli parçalarının biçim ve boyut olarak adım adım değiştirilmesiyle, tek bir işlemde toprağı yarmayı, sökmeyi ve alt üst etmeyi sağlayan bir alet haline getirildi.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  icat belli bir düşünceyle kafada tasarlanıp sonrasında bu tasarlanan şeylerin belirli alet edevatla somutlaştırılmasına denilmektedir
+ Yorum Gönder