+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Şarjlı Pil Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Şarjlı Pil Nasıl Yapılır
  ŞARJLI PİL HAKKINDA KISACA BİLGİ

  Şarjlı Pil Nasıl Yapılır


  Bir pil katot ve anot adları verilen pozitif ve negatif uçlarının pille çalışan aletin geçirgen yuvalarına bağlandıklarında elektrik akımı üretir. İki elektrot ve bir elektrolitin etkileşime geçmesi ile bu yuva elektriğin geçmesine müsaade eder.
  Bu alkalin piller yeniden şarj edilebilen türden. Nasıl kullanıldığına bağlı olarak yıllarca hizmet verebilir. Fabrika üretime nikel kaplı çeliği oval parçalara keserek başlar. Sonra her parçalıyı konsol adı verilen tüpler haline getirir. Konsol önemli bazı kimyasallara ev sahipliği yapar. Elektriğe yön veren grafit, kimyasal basıncı dengeleyen gümüş katalizör, katodun ana bileşeni manganez dioksit, katodun bileşenlerini bağlayan baryum sülfat, anodun ana bileşeni çinko, çinko partiküllerini askıda tutmak için yardımcı jel ve son olarak elektrotla elektrik üretmek için etkileşime geçen potasyum hidroksit. 25 kafalı pres katodun toz kimyasallarını küçük hap tanelerine çevirir. Pres saatte 25000 adet üretim kapasitesine sahiptir.

  Konsol presi denilen diğer makine her bir konsolun içerisin üç adet hap tanesini yerleştirir. Üç adet olmasın sebebi hapların çok kırılgan olmasıdır bu yüzden bir büyük hap yerine üç küçük hap ile işlem yapmak daha kolaydır. Doldurma işlemini videodan ağır çekimde izleyebilirsiniz
  . Sıradaki makine konsolun bir ucuna sızdırmazlık sağlamak için kabartı yapar. Fak adı verilen plastik tutacaklar konsolun negatif ucuna izolasyon maddesi püskürtülürken konsolun sabit durmasını sağlar. Ardından kağıt rulosundan küçük şeritler kesilir bu şeritlere separatör denir. Mikroskop ile görülebilecek delikleri vardır ve böylece elektrik yüklü moleküllerin yani iyonların anot ve katot arasında akmasına izin verir. Sıcak erimiş yapıştırıcı makinesi separatörün üzerine az miktarda yapıştırıcı damlatır sonra yuvarlar ve kağıt tüpün pozitif ucunu kapatır. Konsol üretim bandında ilerlerken yapıştırıcının kuruyup sertleşmesi 1.5 dakika alır. Sıradaki makine potasyum hidroksit solüsyonu yani elektroliti enjekte eder. Katot hapların separatorden geçen solüsyon ile ıslanması 9 dakika alır. Sonra enjektörle yaklaşık 4g’lık çinko jeli anot boşluğuna enjekte eder jelin sadece3/2 kısmı çinkodan oluşur kalan kısmı ise ticari sırdır. Bu pilleri tekrar doldurulabilir kılar. Kaynak makinesi pilin tapasına 4cmlik perçin takar ve şarj olmadan önce akım burada toplanır. Makine işlem tamamlandıktan sonra tapayı geri çıkartır ve başka bir makine negatif ucu pile takar. Bu tapa şarj edilebilir pillerin emniyeti için çok önemli bir nitelik taşır oda çok yükse basınca dayanabilmesidir. Makine konsol ağzını içindekileri hapsedecek şekilde kaplar. 3 döner kafalı kıvırma makinesi akıntı ihtimalini azaltmak için hazır olan pilin altına kabartma işlemi yapar. Elektrik testi cihazı her pile 200ms dokunarak en azından 1,5 voltluk enerjiye sahip olup olmadığını kontrol eder. Etiketleme makinesi her bir pilin dışına etiketleme yaparken ışık sensörü kullanılır. Sonra 198 C fırında 3 saniyede etiketin yapılması sağlanır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  pil elektrik yüklü yada depolu yapılara deniliyor Elektrik akımını sağlayan kimyasal reaksiyonlar tersine çevrilerek kesintisiz akım elde edilebilen pillere doldurulabilen/şarjlı piller denilmektedir
+ Yorum Gönder